LipjaniPress

Kuvendi nuk aprovoi rendin e ditës, mbyllet seanca

Lajme Lipjani

Për shkak të mos aprovimit të rendit të ditës, Kryesuesja e Kuvendit Komunal të Lipjanit, Vlora Limani – Hajnuni ka mbyllur punimet e seancës së 38- të të Kuvendit Komunal.

Florent Hoxha nga grupi i asambleistëve të PDK-së ka kërkuar që si pikë e rendit të ditës të futet edhe votëbesimi ndaj Kryesueses së Kuvendit.
Por, neni 47 i Ligjit për Vetëqeverisje Lokale, pika 1 dhe 2 përshkruajn mënyren se si procedohet një pikë e jashtëzakonshme e rendit të ditës.
Këto dy pika të këtij neni i lexoi Kryesuesja e Kuvendit të cilat thonë:
1. Rendi i ditës për takimin e Kuvendit të Komunës caktohet nga Kryesuesi i Kuvendit të Komunës në marrëveshje me Kryetarin e Komunës.
2. Anëtari i Kuvendit të Komunës mund të kërkoj shtimin e një pike në rendin e ditës, gjatë seancës së rregullt të komunës, nëse qështja që kërkohet të përfshihet në rend të ditës është qështje urgjente me rëndësi publike.
Andaj duke u mbështetur në legjislacionin në fuqi, Kryesuesja Limani – Hajnuni ka hedhur në votim rendin e ditës ashtu siç është propozuar në fillim, pa pika të tjera shtesë.
Me prezencën e 31 anëtarëve të Kuvendit, me 15 vota Për, nuk kaloi rendi i ditës dhe si rezultat i kësaj Kryesuesja mbylli punimet e seancës./Lipjanipress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ramushi e themelon një degë të AAK’së në Strasburg (Foto)

lipjanipress

Mbahet takim pune i sektorit për program zgjedhor dhe projekte

lipjanipress

Ftoheni të merrni pjesë në mbledhjen publike të Kryetarit të Komunës, Imri Ahmeti me qytetarët e Komunës së Lipjanit.

lipjanipress

DETAJET e ngjarjes tronditëse në Fier, çfarë ndodhi me nxënësen e Dizajnit

Press Lipjani

Urimi i Kryetarit Ahmeti për Ditën e Mësuesit

lipjanipress

Kështu reagoi Veseli kur Isa Mustafa e la sallën e Kuvendit (Foto)

lipjanipress

Limaj: Ramush Haradinaj kandidat i opozitës për Kryeministër

Press Lipjani

IMRI AHMETI- nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me këshillin evropian KE për të drejtat e minoriteteve

Press Lipjani

Në Kosovë ka filluar “Java e Parandalimit të Kancerit të qafës së mitrës”

lipjanipress

Gjilan: Policia arreston tre persona të dyshuar për fajde

lipjanipress

Përurohet projekti i përbashkët në mes Komunës së Lipjanit dhe UNDP (Foto)

lipjanipress

Luftë fjalësh ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë. Çfarë thotë Daçiq pasi kolegu kroat i refuzoi kërkesën për takim

lipjanipress
Skip to toolbar