LipjaniPress

Ky është plani i Nismës për seancën e së enjtes rreth demarkacionit

Lajme

Të enjten e ardhshme, më 6 prill, pritet që në Kuvendin e Kosovës të procedohet marrëveshja për demarkacion me Malin e Zi.

Këtë marrëveshje ashpër po e kundërshton opozita. Në mes e tyre është edhe Nisma për Kosovën.

Deputeti i Nismës, Zafir Berisha ka thënë për Periskopin se kundërshtimi i tyre do të jetë edhe në seancën e 6 prillit, derisa shton se Lista Serbe nuk është, siç thotë ai, shpëtim i Thaçit e Mustafës.

“Do e kundërshtojmë sikurse deri tash, me lobim, me gjuhën e fakteve dhe argumenteve kundër këtij varianti aktuale. Nuk kemi arsye ta bëjmë ndonjë veprim tjetër sepse jemi te bindur as Lista e Vuçiqit nuk i shpëton Hashmin dhe Isën në këtë projekt të dëmshëm”, është shprehur ai.

Ai, ka treguar nëse të enjtën Nisma do të e kundërshtojë demarkacionin me gaz lotsjelljës dhe protesta.

“Masat i kemi marr më herët, ku është krijuar hapësira e mjaftushme që shumë deputetë të mazhorancës ta kuptojnë se ku variant është i gabuar dhe tash nuk kemi nevojë për diçka të tillë”, ka shtuar Berisha./Periskopi/

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Presidenti kërkon drejtësi për shqiptarët e serbët e vrarë në Kosovë.(VIDEO)

lipjanipress

Po duam punë, mjaftë me mashtrime

lipjanipress

Veliaj: Brenda 5 viteve Tirana do të jetë epiqendër e Ballkanit

lipjanipress

Lipjani si gjithmon zemërgjerë për djaloshin 25 vjec Sejdi Smajli, mblidhen afro 40 mijë euro për pak orë

lipjanipress

Arrestohet një zyrtar i lartë i Qeverisë, kërkonte para për të hequr një lëndë nga gjykata

lipjanipress

Çantë e dyshimtë afër shkollës fillore “Elena Gjika”

lipjanipress

PDK dhe LDK flasin për emrat e mundshëm për garën e Prishtinës

lipjanipress

Ky është drejtori i ri i Doganës së Kosovës

lipjanipress

Nuk ndryshon mënyra e votimit për mërgimtarët

lipjanipress

Ta ndihmojm Florentin i cili është diagnostifikuar me Leukemia Akute.

lipjanipress

Vucic i takon liderët serbë të Kosovës në një lokacion të çuditshëm – në Rashkë

lipjanipress

BE paralajmëron themelimin e Asociacionit pas rrënimit të murit në Veri

lipjanipress
Skip to toolbar