LipjaniPress

Ky është vendimi i Gjykatës turke për gylenistët e deportuar nga Kosova

Lajme

Turqia ka dhënë masë e arrestit për 6 shtetasit turq, të ekstraduar pak ditë më parë nga Kosova.

Një gjykatë në Stamboll vendosi masën e paraburgimit, ndërsa prokuroria ngriti ndaj tyre akuzat e “udhëheqje të organizatës terroriste” dhe “spiunazh ndërkombëtar”.

Shtetasit turq u deportuan nga Kosova në një operacion shumë sekret, ku u anashkaluan disa nga institucionet shtetërore, mes tyre edhe kryeministri Haradinaj, që pranoi se nuk kishte dijeni.

Ky rast shkaktoi shumë polemika mes liderit turk Erdogan dhe atij të Kosovës, Haradinaj, që shkëmbyen replika në distancë për këtë rast.

Gjithashtu edhe komuniteti ndërkombëtar dënoi ashpër këtë veprim të autoriteteve kosovare dhe bëri thirrje për hetim sa më të shpejtë të situatës.

Pas ekstradimit të gylenistëve, kryeministri Haradinaj shkarkoi ministrin e Brendshëm, Flamur Sefaj dhe shefin e AKI’së, Driton Gashi.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Asociacioni i Komunave serbe mund të formohet në Ditën e Pavarësisë së Kosovë

lipjanipress

Parashikimi i motit prej të hënës deri të premtën

lipjanipress

Kosova renditet e para në botë me vdekjet nga COVID-19 në 1 milion banorë

lipjanipress

Në fshatin Bregu i Zi të Komunës së Lipjanit është vë gurthemeli i shkollës së re. (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

VIDEOSKANDAL:SHEFI I KABINETIT TË SFARQËS JEP PARA PËR TË VOTUAR LDK-N

lipjanipress

LDK lëvdon Mustafën: Rrëzimi i murit pasqyron lidership të guximshëm

lipjanipress

Suedia ka arritur një riciklim aq revolucionar sa i ‘kanë mbaruar’ mbeturinat

lipjanipress

Ushtria bëhet sivjet

lipjanipress

Nis përdorimi i shqipes në Maqedoninë jugore (FOTO)

lipjanipress

Hoxhaj pret mbështetjen e SHBA-së në synimet për ndërkombëtarizim

lipjanipress

NJOFTIM: Dorëheqje nga PDAK, si dhe nga të gjitha funksionet e PDAK-së

lipjanipress

Musliu: Lugina e Preshevës ndihet e fyer, Kosova nuk i ndihmon asgjë

lipjanipress
Skip to toolbar