LipjaniPress

LAVDI PËR JETËN DHE VEPRËN E ISMET ASLLANIT (KOMANDAT PRAPASHTICA).

Lajme Lipjani Maqedoni Op/Ed

Shkruan Fatmir Reqica LLugaxhia

Sot 21 vite më parë edhe pse i ri në moshë, më kujtohet si sot kur në lajmet që po i shikonim së bashku me familjen, morëm lajmin për vrasjen e trimit, të diturit, biznismenit, Ismet Asllani (Prapashtica). HEROI Ismet Asllani aso kohe me pasurinë e tij kontriboi fort për financimin e ish ushtarve të UÇK-së me mjete logjistike, miell, e gjësende tjera që i duheshin një ushtrie.

Me fillimin e Luftës në kosovë doli në shesh, Humanizmi i tij si furnizues, i Miellit dhe të mirave materiale e financiare në të gjithë Kosovēn, pa përjashtim zone, në raste të shumta duke rrezikuar edhe jetën e tij.
Pas kontributit të tij shumë vjeqar si humanist, në vitin 1998 kur kosova po digjej gjithandej, ai me djemtë e tij (Albanin e Valonin), dhe vëllëzërit e tij (Muharremin, Nazimin dhe Bekimin), u rreshtuan në radhët e **USHTRISË ÇLIRMTARE TË KOSOVËS** si afarist dhe luftarë i UÇK-së. ISMETI i vetëdijshëm,pēr çlirimin e vendit ,deklaroj publikisht, në Radion e ( Deutsche Welle )gjermane dhe në *BBC *përmes njē interviste se:

“VETEM PUSHKA E LARGON SHKAUN NGA KOSOVA, SE JETA PA LIRI ËSHTË MË E RËNDË SE VDEKJA, DHE GJDO GJË QE KEMI NE, ËSHTË E( USHTRISË ÇLIRMTARE TE KOSOVES ) DHE NE JEMI TË RRESHTUAR E GJITH FAMILJA E FARFISI, DHE MË SE 30 ANTARËT E FAMILJES QË JEMI DO JEM TË GATSHEM TË BËHEMI 30 VARRE PËR LIRIN E ATDHEUT”.

LAVDI PËR JETEN DHE VEPER E ISMET ASLLANIT (KOMANDAT PRAPASHTICA).

ME RESPEKT, LUFTËTARI I UÇK-së “FATMIR REÇICA LLUGAXHIA”.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Vetëvendosje u shkon tek dyert qytetarëve për t’i thirrur për protestën e nesërme

lipjanipress

Opozita pyet nëse Presidenti ka bërë puç duke marrë edhe pozitën e Kryeministrit

lipjanipress

Drejtuesi i veteranëve në Istog paralajmëron luftë nëse Haradinaj ekstradohet në Serbi

lipjanipress

Sondazhi i organizuar nga LipjaniPress, nxjer fitues kryetarin aktual Imri Ahmeti.

lipjanipress

BE paralajmëron themelimin e Asociacionit pas rrënimit të murit në Veri

lipjanipress

Dëshmi të reja: Si i urdhëroi Millosheviq vartësit e tij për t’i fshehur krimet në Kosovë

lipjanipress

Akulli në ndërtesa rrezikon kalimtaret edhe në trotuare.(FOTO)

lipjanipress

Dardan Molliqaj mashtroi kur tha se muri vetëm do të shkurtohet (FOTO)

lipjanipress

Bukuresht: Qeveria formalisht e pezullon dekretin që nxiti protesta masive

lipjanipress

Dr. Fitim Selimi- Kryetar i Deges se AAK-se ne Lipjan,

lipjanipress

As ‘’Adem Jashari’’ s’i bën bashkë PDK’në e LDK’në (VIDEO)

lipjanipress

Vetura zyrtare shkel në zebra një vajzë në Lipjan

lipjanipress
Skip to toolbar