LipjaniPress

Le Figaro: Kosova, zona ku depërtojnë ekstremistët islamikë

Lajme

E përditshmja franceze Le Figaro i ka kushtuar një reportazh të gjatë Kosovës dhe e ka quajtur si mbase vendi më fragjil në Europë, ku mund të depërtojë ekstremizmi islamik.
Figaro e quan Kosovën zonën gri të Europës – duke aluduar në lehtësinë që ekziston për konvertim të njerëzve në ekstremizëm.

Madje gazeta e çuan Kosovën dështim të përpjekjes ndërkombëtare.

“Dështimi i modelit të Kosovës është befasues, derisa shuma e ndihmave ndërkombëtare për kokë banori kalon edhe Planin Marshall”.

Shkrimi i Figaros vazhdon edhe me një intervistë të një kosovari që në vitin 2014 kishte luftuar në Siri, ndërsa flet edhe për xhamitë në Kosovë, që sipas gazetës, disa prej tyre janë ndërtuar pas luftës së fundit me financim të Arabisë Saudite.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ja sa do t’i kushtonte Kosovës krijimi i njësisë së helikopterëve

lipjanipress

Këshilltari i Presidentit: Me 11 qershor nuk kemi zgjedhje, por referendum

lipjanipress

Zvicra s’ka përjetuar janar më të ftohtë në 30 vjetët e fundit

lipjanipress

Haradinaj mesazh nga Franca për Pavarësinë

lipjanipress

PDK e LDK po i mbajnë të fshehura listat e kandidatëve për deputetë

lipjanipress

PDK dega në Lipjan ,mbajti takim në qytetin e Lipjanit

lipjanipress

Fillon ndërtimi i objektit të ri shkollor në fshatin Rubovc

lipjanipress

Turqi: Zyrtarët policorë që martohen me shkelës të kurorës e humbin punën

lipjanipress

Rrëfimi i trishtë i vajzës së shitur te 70 vjeçari për seks

lipjanipress

Ministri Selimi shuan Departamentin e hetimeve mjekoligjore të krimeve të luftës (Video)

lipjanipress

Kanë filluar punimet në asfaltimin e rrugës Babush Cernillë

lipjanipress

Haradinaj: Nëse Qeveria vonon projektligjin e Ushtrisë, e bëjmë deputetët

lipjanipress
Skip to toolbar