LipjaniPress

Liderja e ekstremit të djathtë e hap fushatën parazgjedhore me sulm kundër islamit radikal dhe globalizimit

Bota Lajme

Liderja e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, e ka nisur fushatën e vet parazgjedhore për zgjedhjet presidenciale në Francë, me dy sulme ndaje islamit radikal dhe globalizmit.

Le Pen, kandidate e Frontit Nacional të Francës, tha sot para përkrahësve të vet në Lion se globalizimi është duke i mbytur komunitetet duke ia zënë frymën dalëngadalë, transmeton Express.

Partia e saj ka premtuar se do t’iu ofrojë francezëve një referendum për anëtarësinë e Francës në BE, nëse dështojnë bisedimet për rinegocimin e kushteve.

Zgjedhjet presidenciale në Francë do të mbahen më 23 prill, në njërën nga garat më të hapura në dekadat e fundit.

E presidenti socialist në largim, Francois Hollande, ka thënë se nuk do të kandidojë për një mandat të dytë.

Duke iu referuar një sulmi me thikë gjatë kësaj jave në muzeun e Parisit “Louvre”, Le Pen paralajmëroi kundër islamit radikal, duke thënë se ai e ka pikturuar një pamje të erret të Francës “nën pendën e fundamentalizmit islamik ku gratë do ta kishin të ndaluar hyrjen në një kafiteri apo të vishnin fustane të shkurtra”.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kandidati për kryetar z.Heset Sahiti shpalosi edhe në Grackë të vogël programin për qeverisjen 4 vjeqare në Lipjan.

lipjanipress

Kryetari Ahmeti Njofton të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Mali me borë në mes të Shkupit (VIDEO)

lipjanipress

Limaj: Serbia po bën hajgare me Thaçin dhe Mustafën

lipjanipress

Thaçi realizon qëllimin jetësor, flet në telefon me Vucicin, tash flet për normalizim

lipjanipress

Këto janë temperaturat për pesë ditët e ardhshme

lipjanipress

Rrustemi: Janë mbi 118 mijë votues të rijnë në këto zgjedhje

lipjanipress

Shkupi reagon ndaj Edi Ramës: Mos u merr me Maqedoninë

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan Ftesë për qytetarët e Lipjanit

lipjanipress

Kraishta dhe Varigoci me LDK-në për kryeministrin në ardhje Prof.Dr. Avdullah Hoti

lipjanipress

Cili minoritet në Kosovë është në gjendje më të vështirë?

lipjanipress

Ramiz Kelmendi ‘godet’ Shpend Ahmetin: Duaje tënden me jahte, vodka ruse e përcjellëset e Serbisë

lipjanipress
Skip to toolbar