LipjaniPress

Lirohet ish-prokurorja që akuzohej për ryshfet

Lajme

Ish-prokurorja Vahide Badivuku, e cila ndodhej në vuajtje të dënimit për shkak të veprës penale marrje e ryshfetit, është liruar nga Gjykata Themelore e Prishtinës.
Ky vendim i Gjykatës Themelore të Prishtinës ka ardhur 12 ditë pasi që Gjykata Supreme e Kosovës e ktheu në rigjykim në Gjykatën e Apelit rastin e saj.

Lajmin për lirimin e Badivukut, e konfirmoi zyra për informim e Gjykatës Themelore të Prishtinës.

“Lidhur me kërkesën tuaj ju njoftojmë se sot me dt.15.05.2017, Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti për Krime të Rënda, ka lëshuar urdhëresë për lirimin e të dënuarës V.B, pasi që Gjykata Supreme e Kosovës ka aprovuar kërkesën për mbrojtje të ligjshmërisë për të dënuarën dhe ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës së Apelit të Kosovës”, thuhet në përgjigjen e Gjykatës Themelore për KALLXO.com

Prokurorja Badivuku ka shprehur shqetësimin e saj për mbajtjen e saj në paraburgim pa asnjë bazë ligjore.

“Unë kam ardhur në vuajtje të dënimit në bazë të urdhrit të Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe kam ardhur vullnetarisht. Unë para se me ardhë kam qenë në masën e dorëzanisë dhe masa e dorëzanisë nuk më janë kthyer ende dhe pasi që tani Gjykata Supreme e ka kthyer në rigjykim lëndën unë jam duke qëndruar këtu, unë jam duke qëndruar në burg pa asnjë status ndërsa Gjykata Themelore e Prishtinës në momentin kur e ka marr vendimin prej Gjykatës Supreme është dashur të veproj dhe të riaktivizoj vendimin e dorëzanisë sepse është kompetencë e tyre”, tha sot Badivuku.

Badivuku tha se lidhur me rastin e saj do t’i drejtohet kryeprokurorit të shtetit sepse konsideron se ka elemente të veprës penale.

Prokurorja Badivuku ishte dënuar me 3 vjet burg për marrje të ryshfetit në prill të vitit të kaluar, ndërsa më pas i ishte vërtetuar dënimi nga Gjykata e Apelit.

Ndaj këtij vendimi, mbrojtja e Badivukut ishte drejtuar me kërkesë për mbrojtje të ligjshmërisë në Gjykatën Supreme. /KALLXO.com/

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Shtatzëna me COVID-19 në Kosovë është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe në kujdesin intenziv

lipjanipress

Ende e pasigurt mbështetja financiare nga shteti për të akuzuarit nga Specialja

lipjanipress

Komandanti i NATO’s për Europë: Transformimi i FSK’së në ushtri i takon Kosovës

lipjanipress

Ministria e Infrastrukturës arsyeton gjobën prej 50 eurove ndaj shoferëve për mungesë të formularit

lipjanipress

Kryetarët e Komunave vizitojnë Ramush Haradinajn në Francë

lipjanipress

‘THE ROCK’ ËSHTË SHUMË I MADH PËR MAKINAT E “FAST AND FURIOUS”

lipjanipress

Këto vende do të kenë ndërprerje të rrymës ditëve në vijim

lipjanipress

Donacion të rëndësishëm nga Gjermania Policis së Kosovës

lipjanipress

Kjo është gruaja që e dogji Shqipërinë në vitin ’97 (Video)

lipjanipress

Zgjedhjet në Kosovë, me (2K) dy mijë vëzhgues më pak,

lipjanipress

Këta ish udhëheqës të UÇK’së janë në Listën e Zezë të SHBA’së (Dokument)

lipjanipress

‘Evropa do të shkatërrohet nëse fitojnë partitë e ekstremit të djathtë në Gjermani dhe Francë’

lipjanipress
Skip to toolbar