LipjaniPress

Lufta e 3-të botërore?! Ja ku do të fshihen njerëzit më të pasur në botë në këtë kohë katastrofike

Bota Lajme

Një ndër pyetjet që është shtruar së fundmi mbi Luftën e 3-të botërore, është se ku do të strehohen njerëzit më të fuqishëm?

Mësohet se njerëzit më të pasur, siç janë udhëheqësi dhe themeluesi i “PayPal”, Peter Tila dhe mbretërit tjerë të Silicon Valley, janë duke blerë parcela të mëdha toke në Zelandën e Re, në mënyrë që të evakuohen atje në rast të ndonjë shpërthimi të Luftës së Tretë Botërore, goditjes së ndonjë asteroidi, sulmeve bërthamore, epidemive me një fjalë në rast të Apokalipsit.

Shumë spekulojnë se ky trend është shkaktuar që nga fitorja e papritur në zgjedhjet presidenciale e Donald Trumpit.

Në janar të këtij viti një numër i madh i të huajve, kryesisht amerikanë dhe australianë, kanë blerë më shumë se 2.250 kilometra katrorë të tokës, që është katër herë hapësirë më e madhe sesa që ishte blerë gjatë të njëjtës periudhë të vitit të kaluar.

Për shkak të lehtësimeve tatimore, amerikanë po blejnë në masë të madhe toka edhe në Kili.
Milionerët janë shumë të kujdesshëm sa i përket investimeve, dhe për këtë arsye investojnë paratë në blerjen e Bitcoin për t’u mbrojtur kundër bankrotimit të bankave.

Disa prej manjatëve më të fuqishëm janë duke u përgatitur me kujdes për një jetë të izoluar. Kështu, Marvin Liao, ish-drejtori i Yahoo, ka filluar të ushtrojë shigjetarin dhe i ka siguruar familjes së vet një arsenal të tërë armësh të ftohta.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Haradinaj: Mali i Zi në NATO siguri për rajonin, do ta përfundojmë edhe demarkacionin

lipjanipress

Thaçi me këtë deklaratë e nervozoi keq mbrëmë Vuçiqin

lipjanipress

Kush e do Vizën B, tash e tutje duhet ta bëjë këtë gjë

lipjanipress

Goditet organizata terroriste “Syri i Popullit”, arrestohen 5 persona

lipjanipress

Si do të përgjigjej NATO nëse Serbia anekson Veriun?

lipjanipress

Suedia ka arritur një riciklim aq revolucionar sa i ‘kanë mbaruar’ mbeturinat

lipjanipress

Policia Merr në Pyetje Deputetin Milaim Zeka për Shmangie nga Tatimi

lipjanipress

Fundjavë e nxehtë por prej të hënës ndryshojnë temperaturat

lipjanipress

PDK dega në Lipjan ,mbajti takim në qytetin e Lipjanit

lipjanipress

Familja e Azem Berishës nga Janjeva në përkrahje të z. Hajrullahu

lipjanipress

Veseli: Ata që manipuluan me listat e veteranëve duhet të turpërohen

Rexhep Isufi

Sulmuesi në muzeun e Luvrit dëshironte të ‘hakmerrej për popullin sirian’

lipjanipress
Skip to toolbar