LipjaniPress

Mbi 106 të vdekur në ortekun e borës në Afganistan

Lajme

Më shumë se 106 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar në një ortek të borës dhe si pasojë e reshjeve të mëdha të borës në Afganistan.

Në incidentin më vdekjeprurës, 53 persona vdiqën në një fshat në një ortek të borës në provincën lindore të Afganistanit, Nuristan, në kufi me Pakistanin, transmeton Express.

Trembëdhjetë persona po ashtu janë vrarë në një ortek të borës në veri të Pakistanit, nëntë nga ta në qytetin Chitral.

Dhjetëra shtëpi janë shkatërruar dhe raportohet se njerëzit kanë vdekur nga të ftohtit e madh, të bllokuar në makina.

Ministri afgan për Fatkeqësi Natyrore, Wais Ahmad Barmak, e ka konfirmuar numrin e të vdekurve për BBC. Ka pasur ortekë të borës edhe në veri të kryeqytetit afgan, Kabul.

“Ortekët e borës i kanë varrosur dy qytete të tera,” ka thënë zëdhënësi i kësaj ministrie, Barg Matal.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Raportet mes Bashkimit Evropian dhe Donald Trumpit eskalojnë në pikë kritike

lipjanipress

Iraku nuk e njeh Kosovën edhe pse “po përballet me presion”

lipjanipress

E tmerrshme/ Adoleshenti vret veten live në Facebook me pushkën e babait (+16 Video)

lipjanipress

Nënkryetari i OVL-së së UÇK-së Nasim Haradinaj, e quajti ‘palaço’ ambasadorin Amerikan në Kosovë, Greg Delawie, por edhe pas kritikave që ai mori, duket se nuk është pishman

lipjanipress

Teoritë e konspiracionit: Gjenerali kroat është shëndoshë e mirë, vetëvrasja u inskenua

lipjanipress

Kryeministër z.Ramush Haradinaj zëvendëskryeminister z.Fatmir Limaj shikoje këtë Çlirimtarin është nga Llapushniku Malush Gashin bashkëluftetarë i joni

lipjanipress

Skandaloze: S’e mësuan vjershën, mësuesja në Prishtinë turpëron fëmijët në Facebook (Foto)

lipjanipress

Goni Koci kërkon të zhduket ‘Vetëvendosje’

lipjanipress

Ligji për kundërvajtje, vështirë i zbatueshëm

lipjanipress

Dardan Molliqaj mashtroi kur tha se muri vetëm do të shkurtohet (FOTO)

lipjanipress

Këta ish udhëheqës të UÇK’së janë në Listën e Zezë të SHBA’së (Dokument)

lipjanipress

Kryetari i Forumit Rinor Sami Borovci me Forumin Rinor te AKR-së bejn homazhe ne prekaz.(Foto)

lipjanipress
Skip to toolbar