LipjaniPress

Merkel paralajmëron Trumpin për masat proteksioniste

Lajme

Nëse SHBA’ja do të vë në zbatim masa të tilla proteksioniste, si tarifat mbi importet, atëherë Gjermania do të duhet të vendosë se si do të reagojë.

Kështu ju përgjigj kancelarja Angela Merkel paralajmërimit të presidentit Donald Trump për të taksuar me 35 për qind automjetet gjermane të importuara në tregun amerikan.

Këshilltari i lartë për tregtinë i kreut të Shtëpisë së Bardhë e ka akuzuar Gjermaninë se ka përdorur një monedhë tepër të zhvlerësuar për të fituar avantazh ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vetë partnerëve europianë.

“Duhet të shohim se çfarë do të bëjë administrata amerikane dhe më pas të vendosim se si të reagojmë.
E kam thënë shpesh se i mbështes marrëveshjet shumëpalëshe tregtare.
Besoj se bota arriti të kapërcejë krizën financiare e bankare pasi reaguam të bashkuar”.

Merkel theksoi se SHBA’ja ishte partneri më i rëndësishëm tregtar i kompanive gjermane dhe se Berlini është i përkushtuar të ruajë lidhje të forta me Uashingtonin.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kusari-Lila denoncon Pal Lekajn në prokurori

lipjanipress

Familja e Nysret Dibranit, pas shtatë viteve bëhet më shtëpi (Foto+Video)

lipjanipress

1648 testime për COVID-19

lipjanipress

Mediat serbe: Thaçi do t’ua japë para deputetëve serbë për të votuar për ushtrinë

lipjanipress

Vdes një i paraburgosur në Lipjan

Press Lipjani

“Gëzim Gashi ( Albin Kurti i Ashkalive dhe Egjiptianve)”

lipjanipress

Fati i murit në Mitrovicë varet nga bisedimet në Bruksel

lipjanipress

Gjilan: Policia arreston tre persona të dyshuar për fajde

lipjanipress

Vuçiq: BE’ja tani nuk po e kërkon njohjen e Kosovës

lipjanipress

Sa prej premtimeve i realizuan kryetarët e Shtimes e të Lipjanit

lipjanipress

BE paralajmëron themelimin e Asociacionit pas rrënimit të murit në Veri

lipjanipress

Në sheshin Adem Jashari në Lipjan shumë shpejt do të vendoset Shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari

lipjanipress
Skip to toolbar