LipjaniPress

Ministri Bytyqi dhe ambasadori gjerman Heldt flasin për cilësinë e arsimit

Lajme

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi priti në takim ambasadorin i ri të Gjermanisë në kosovë Christian Heldt, me të cilin bisedoi për çështje të arsimit në Kosovë dhe mbështetjen e deritanishme që Gjermania i ka dhënë vendit tonë, në aspektin financiar dhe atë konsultativ, njëherësh u fol edhe për mundësitë dhe modelet e bashkëpunimit të mëtejmë.

Ministri Bytyqi e ka uruar ambasadorin e ri gjerman për detyrën e re në Kosovë, me ç’rast theksoi se, Kosova ende ka nevojë për mbështetje të partnerëve të fuqishëm ndërkombëtar siç është Gjermania me qëllim të përmbushjes së prioriteteve, të cilat qeveria i ka vendosur në mandatin e ri, duke pasur gjithnjë parasysh ngritjen e cilësisë. Në këtë kontekst ministri Bytyqi ka vlerësuar lartë kontributin e deritashëm të GIZ-it në zhvillimi e arsimit në Kosovë .

Ministri Bytyqi gjithashtu ka theksuar se tashmë e kemi bërë një vështrim i gjendjes momentale në arsim dhe jemi të angazhuar që të shikojmë se çfarë modelesh mund të aplikohen për përmirësimin e gjendjes.

Në vazhdim, ministri Bytyqi tha se, ndër prioritetet kryesore e kemi vënë arsimin dhe aftësimin profesional, me ç’rast theksoi e do të shikohet mundësia e bashkëpunimit me komunitetin e biznesit, për të kuptuar se për cilat kuadro profesionale ka më shumë nevojë tregu i punës në Kosovë.

Ambasadori Heldt dhe Ministri Bytyqi ,diskutuan edhe për karakterin shembullor të Gjimnazit Loyola në Prizren dhe kontributin e këtij gjimnazi në arsimin parauniversitar dhe atij profesional në Kosova.

Ndërsa Ambasadori Christian Heldt, theksoi se, Qeveria e Gjermanisë është e gatshme të dot vazhdoj mbështetjen e arsimit në Kosovë, në të gjitha projektet arsimore dhe shtoi se një arsim cilësor ndikon drejtpërdrejt në zhvillimin ekonomik çfarë i nevojitet Kosovës.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ramush Haradinaj përkrahet fuqishëm në Lipjan!(FOTO)

lipjanipress

Goditet në kokë me shufër hekuri një 12-vjeçar nga Shkupi

lipjanipress

Nazim Bllaca dënohet me burgim

lipjanipress

Kanë filluar punimet në asfaltimin e rrugës Babush Cernillë

lipjanipress

Kryetari Ahmeti kërkon punë dhe angazhim maksimal nga shefat e sektorëve

lipjanipress

Thaçi fton për “dekriminalizim të partive politike”

lipjanipress

Nënkryetari i OVL-së së UÇK-së Nasim Haradinaj, e quajti ‘palaço’ ambasadorin Amerikan në Kosovë, Greg Delawie, por edhe pas kritikave që ai mori, duket se nuk është pishman

lipjanipress

Policia: Do të veprojmë në tërë Kosovën në mbrojtje të votës

lipjanipress

Mbahet mbledhja konsultative e bordit të drejtorëve

lipjanipress

Nisma planifikon të nisë mocion mosbesimi kundër Qeverisë

lipjanipress

Kryeshefi i Stacionit të Autobusëve bëhet me veturë të re (VIDEO)

lipjanipress

Grupi Koha tenton të fitojë financiarisht nga plagosja e Azem Vllasit

lipjanipress
Skip to toolbar