LipjaniPress

Ministrja serbe e Drejtësisë: Nuk ka arsye që kërkesa për ekstradimin e Haradinajt të refuzohet

Lajme

Ministrja e Drejtësisë në Serbi, Nela Kuburoviq ka thënë se Serbia tri ditë më parë ka dorëzuar në gjykatën e Colmarit të gjitha dokumentacionet e kërkuara për gjykimin e Haradinajt.

Ajo beson se gjykata nuk ka asnjë arsye për ta refuzuar këtë kërkesë nga ana e Serbisë për ekstradimin e liderit të AAK-së, transmeton lajmi.net

“Ministria e drejtësië ka vepruara dhe ka plotësuar të gjitha kërkesat e paraqitura nga Gjykata e Colmarit dhe tri ditë më parë ka dorëzuar dokumentacionin e nevojshëm dhe jemi përgjigjur në të gjitha pyetjet. Besoj se dokumentacioni ka mbërritur në Francë, dhe nuk do të ketë asnjë arsye për ta refuzuar këtë këresë”, ka thënë Kuburoviq para gazetarëve në Beograd.

Ajo ka shtuar se nëse kërkesa e gjykatës miratohet atëherë ekstradimi dhe gjykimi do të bëhet me kodin penal, për shkak të krimeve siç pretendon ajo se Haradinaj i ka kryer gjatë vitit 1999.

Ish-kryeministri i Kosovës është arrestuar më 4 janar në Francë, në bazë të një urdhër-arresti kunëdr tij të lëshuar nga Serbia për kryerjen e krimeve lufte në Kosovë gjatë viteve 1998-1999.

Për ekstradimin apo jo të Haradinajt do të vendos gjykata franceze në qytetin e Colmarit.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Viktima e aksidentit në Arllat të Drenasit, ishte ushtar i UÇK’së (FOTO)

lipjanipress

Në Pakistan dënim me vdekje për një postim në Facebook

lipjanipress

Masa të reja të mbrojtjes së kufijve: Prej sot kosovarët e kanë më vështirë të kalojnë ilegalisht në Zvicër

lipjanipress

Zogaj merr veten, tregon se në kë dyshon për sulmin ndaj tij

lipjanipress

Kush e kërcënoi me vrasje liderin e Dardanëve, Lulzim Berisha? (Video)

lipjanipress

Kosova ka vite që ka zënë vend në diplomacinë e Rusisë, thotë Lauka

lipjanipress

‘Drejtimi i veturës së djegur kah Mitrovica e Jugut i qëllimshëm’

lipjanipress

Veseli tallet me Kurtin: Kthehu nga Norvegjia, nuk do të ketë luftë

lipjanipress

50 euro gjobë për shoferët që s’e kanë me vete Raportin Evropian të Aksidenteve [video]

lipjanipress

Kryetari Ahmeti, mbështet turinirin tradicional për nder të Dëshmorit Xhavit Kozhani- Burgia

lipjanipress

Nxënësit shqelmojnë dhe përplasin karriget në Shtime(VIDEO)

lipjanipress

Nesër në Mitrovicë nisin gërmimet për varrezë të dyshuara masive

lipjanipress
Skip to toolbar