LipjaniPress

Mirsad Tahiri: Jemi me Kombë Ashkanli, Jo RAE

Lajme Lipjani

Jemi me kombë Ashkanli, nuk jemi me kombë të ashtuqujtur RAE, komuniteti Ashkanli në Kosovë përfaqsohet kryesisht me dy deputet në Kuvendin e Kosovës të cilët i përkasin komunitetit Ashkanli.
Me përfaqsues të Ashkanlive në Kosovë me Kryetarin e Partis Demokratike Ashkanlive të Kosovës z.Danush Ademi dhe Partia Ashkanlive për Integrim z.Hetem Arifi.
Gjithashtu edhe me dy zv.Ministra nga Ministri të ndryshme z.Besart Jashari, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe z.Qazim Rahmani, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit
Shumica e institucioneve të nivelit qendror dhe lokal organizata kombëtare dhe ndërkombëtare në Kosovë përdorin termin e shkurteses RAE,gjë që është e pa pranushme për kombin e Ashkanlive në Kosovë.
Komuniteti Ashkanli e ka kombin, ka kulturen dhe vlerat kombëtare, traditen doket dhe zakonet e tyre në Kosovë .Traditen e dasmës, apo tradita tjera kulturore që manifestohen me raste festive dhe të morit që kanë veçantin e popullit ashkanli i cili jetonë në Kosovë dhe Diaspor.
Para ligjit të zotit të gjithë jemi të barabartë./Lipjanipress.com//
Me respekt
Mirsad Tahiri-Gazetar në programin e dytë Radio Kosovë

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Rrugëtimi i sigurt drejt fitores së kryetarit Ahmeti pa balotazh në zgjedhjet e 22 tetorit, u dëshmua edhe në Akllap

lipjanipress

Ministrja serbe e Drejtësisë: Nuk ka arsye që kërkesa për ekstradimin e Haradinajt të refuzohet

lipjanipress

IMRI AHMETIN SHPIFJET NUK E SHPËTOJNË DOT NGA DREJTËSIA

lipjanipress

Banka Ekonomike dhuron donacion për SOS Fshatrat e Fëmijëve

lipjanipress

Publikohet raporti i institutit GAP për qytetari aktive në lokalitete të ndryshme të Kosovës

Press Lipjani

Bukuresht: Qeveria formalisht e pezullon dekretin që nxiti protesta masive

lipjanipress

Formohet Klubi 2 Futbollistik “KF-Lipjani”

lipjanipress

Kryesia e PDK-së dega në Lipjan nderon të rënët në Ribar të Vogël

lipjanipress

Veseli pas rrënimit të murit: Mitrovica do të jetë qytet i bashkuar

lipjanipress

Ambasadori Delawie i drejtohet edhe Kuvendit: Hidheni poshtë projektligjin për ushtrinë

lipjanipress

Kryetari Ahmeti i përkushtuar të mbështet të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit pa dallim etnie

lipjanipress

Mali me borë në mes të Shkupit (VIDEO)

lipjanipress
Skip to toolbar