LipjaniPress

Mogherini ia përsërit Vuçiqit: Pa e njohur Kosovën s’hyni në BE

Lajme

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit me shefen e diplomacisë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha se kjo e fundit i ka dhënë mbështetje të fuqishme vendit të tij për të përshpejtuar integrimin në BE.

“Ne ramë dakord se stabiliteti dhe paqja janë më të rëndësishmet për Serbinë dhe Bashkimin Evropian”, ka thënë Vuçiq.

Takimi është mbajtur në selinë e Komisionit Evropian.

Mogherini ka njoftuar se temat kryesore të diskutimit me Vuçiqin kanë qenë marrëdhëniet midis Serbisë dhe BE’së, situata në rajon si dhe normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Kjo e fundit mbetet kusht kryesor për integrimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.

“Dialogu Beograd-Prishtinë do të vazhdojë nën patronazhin e BE-së qoftë në Bruksel apo diku tjetër. Kapitulli i 35 nuk do të mbyllet pa u normalizuar marrëdhëniet midis Beogradit dhe Prishtinës këtu ata thonë Serbisë dhe Kosovës. Është një detyrë e rëndë. Kjo është arsye pse gjithë populli ynë duhet të përfshihet për këtë kemi bërë një dialog të brendshëm” , ka thënë Vuçiq.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Rrugëtimi i sigurt drejt fitores së kryetarit Ahmeti pa balotazh në zgjedhjet e 22 tetorit, u dëshmua edhe në Akllap

lipjanipress

LDK-Lipjan: Baica dëshmoj se di të mbështes ata që punuan për të mirën e tyre

lipjanipress

Shokon kryetari i Malishevës: Ne shqiptarët e kemi në gjene vjedhjen (Video)

lipjanipress

PUNËTORI PËR TË MBËSHTETUR KOMUNITETET E TË MËSUARIT SË BASHKU

Press Lipjani

Kryetari Ahmeti realizon premtimin për ndërimin e shkollës në fshatin Mirenë

lipjanipress

Theret me thikë një person në Prishtinë

lipjanipress

Zyrtari i AAK’së kritikon Shpend Ahmetin pse keqpërdori familjen për të arsyetuar jahtin

lipjanipress

Hapja e fushatës së Nismës për Kosovën – Lipjan.(Video+Foto)

lipjanipress

Zgjedhjet e përgjithshme mbahen në fund të majit

lipjanipress

Delegacioni i qytetit Martingy nga Zvicrra ka vizituar Komunën e Lipjanit(FOTO)

lipjanipress

As ‘’Adem Jashari’’ s’i bën bashkë PDK’në e LDK’në (VIDEO)

lipjanipress

Mentor Vishesella: padi në Gjykat, Padi kjo e drejtuar Partis Demokratike të Kosovës dhe Kandidatit për Kryetar Ismet Hajrullahu

lipjanipress
Skip to toolbar