LipjaniPress

Në 36 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva

Lajme

Në Prishtinë këtë të diel është shënuar 36 vjetori i rënies së dëshmorëve, Naser Hajrizi dhe Asllan Pierva.

Në një ceremoni të mbajtur në kinemanë “ABC”, u tha se Hajrizi dhe Pireva janë dëshmorët e parë të demonstratave të vitit 1981, njofton Klan Kosova.

Për nder të veprës së tyre aty është shfaqur një dokumentar i titulluar “Për ty atdhe”.

Veprimtari Jashar Alija ka thënë se kujtimi për këta dy dëshmorë do të jetë i përjetshëm.

Pas ceremonisë përkujtimore do të vendosen edhe lule të lapidari i dëshmorëve në Prishtinë.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Trump këshillohet që të pranojë Malin e Zi në NATO

lipjanipress

Ambasadori i SHBA’së thirrje prokuroreve e gjykatëseve: Luftojini kriminelët

lipjanipress

Ky është vendimi i Gjykatës turke për gylenistët e deportuar nga Kosova

lipjanipress

Kjo është gruaja që e dogji Shqipërinë në vitin ’97 (Video)

lipjanipress

Territori i Kosovës do të matet nga zyrat me dokumente kadastrale

lipjanipress

Zjarr në një punëtori në burgun e Idrizovës

lipjanipress

Në 18 vjetorin e masakrës në Krushë, Thaçi fton drejtësinë të hetojnë vrasjet dhe masakrat

lipjanipress

Agjenti serb: Haradinaj s’u arrestua për krime lufte, prapa tij qëndrojnë njerëz të CIA’s dhe NATO’s (Video)

lipjanipress

Mbi 106 të vdekur në ortekun e borës në Afganistan

lipjanipress

Walker dhe drejtuesit e Opozitës tregojnë se çka u bisedua në takimin e sotëm (Video)

lipjanipress

Arrestohet një zyrtar i lartë i Qeverisë, kërkonte para për të hequr një lëndë nga gjykata

lipjanipress

Alarmi i frikshëm: Bota mund të jetë në rrezik më të madh sesa përballja Rusi–Perëndim (Foto)

lipjanipress
Skip to toolbar