LipjaniPress

Në Qëndrën Kulturore Shqiptare në Stuttgart të Gjermaisë,shenohet 10 vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Bota Lajme Lipjani

Në Qendren Kulturore Shqiptare në Stuttgart të Gjermanisë në një atmosferë shumë miqësore,si dhe me një publik të mrekullueshëm, por edhe me praninë e Institucionit të Diplomacisë së Republikes së Kosoves në Stuttgart, MKSh ne Gjermani, LShB, UB Shqiptaro Gjermane, biznesmeni i Unionit të bizneseve shqiptaro -gjermane nga Lipjani Bekim Brestovci, shoqata dhe aktivistë të merituar të çështjes kombëtare në një Akademi Solemne është shënuar 10 vjetori i Pavarësisë së Kosovë. Për organizim të mirëfillt të 10 vjetorit të Pavarësisë ishte paraparë një agjendë e ngjeshur me aktivitete gjithënjë duke e shënuar numrin 10, si leximi i 10 poezive, nga dhjetë poetë,recituesë të rinjë, këngëtarë dhe valle me motive kombëtare. Mbretëresha e mbrëmjes, në orën letrare isht e, padyshim vajza që shkëlqeu, Erona Tasholli e cila nga juria është shpërblye me çmimin e parë, Portreti i Skënderbeut ,punuar nga Augustin Pergjegjaj, me një vlerë prej 280 euro-sh
Znj. Tasholli ngriti publikun në këmbë jo vetëm për poezinë, por edhe recitimin në stil, monologu që, nga shumë të pranishëm ngjalli emocione lotësh.
Në këtë Manifestim u ndanë edhe shume mirënjohje për veprimtarë dhe kotributdhënës të çështjes Kombëtare.
“Lipjanipress.com” 20 shkurt 2018

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kosovarja dënohet nga Zvicra, veç pse këndoi këngë “I feel good” në vend publik

lipjanipress

Policia thotë se ka konfiskuar qindra kilogramë drogë

lipjanipress

Rrëfimi i shtatzënës shqiptare që i shpëtoi sulmit në Stokholm

Press Lipjani

Përfundojnë “Ditët e Agimit” – rikujtohet vepra e Agim Ramadanit

lipjanipress

Deputeti i PS-së vizitë në familjen e Klement Balilit, ja çfarë thotë për “Eskobarin e Ballkanit

lipjanipress

Investohet në Lipjan 385,000.00€ për ndërtimin dhe funskionalizimin e Zonës Ekonomike në Kërqevë(FOTO)

lipjanipress

Maqedoni – Nga 2.900 bursa vetëm 373 për studentët shqiptarë

lipjanipress

Gjuriq: Simiq përfaqësues legjitim i popullit serb në Kosovë

lipjanipress

Kastriot Luma: Dita e Evropës!

lipjanipress

Kosovari akuzohet nga Erdogan për shkak të lidhjeve të afërta me Gulenin

lipjanipress

Agani shkarkon disa anëtarë të partisë, vendos për koalicion me Veselin

lipjanipress

Turqia do të dërgojë Holandën në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut

lipjanipress
Skip to toolbar