LipjaniPress

Nënkryetari Tasholli priti në takim përfaqësueset e projektit zviceran Kujdesi Shëndetësor i Qasshëm dhe Cilësor

Lajme

Nënkryetari i Lipjanit, Sefer Tasholli së bashku me Drejtorin e Shëndetësisë, Avdullah Fazliu dhe Drejtorin e QKMF-së, Agim Krasniqi kanë pritur sot udhëheqësen e projektit Kujdesi Shendetsor i Qasshem dhe Cilsor (AQH), Debra Stevenson dhe zv/udhëheqësen e këtij projekti Qamile Ramadani.
Nënkryetari Tasholli i ka falenderuar ekipin e projektit si dhe Qeverinë Zvicerane të cilët vazhdimisht janë të pranishëm me projekte dhe po ndihmojnë në zhvillimin dhe përmirësimin e mirëqenies për qytetarët e komunës sonë. Ai tha se ky projekt është i rëndësishëm dhe se investimi në Kujdesin Parësor Shëndetësor është investim në bazën e vet sistemit shëndetësor.
Ndërsa, udhëheqësja e projektit, Debora Stevenson i ka njoftuar për aktivitetet që janë duke u zhvilluar në kryerjen e këtij projekti ku në mesin e 12-të Komunave të Kosovës është edhe Komuna e Lipjani. Ky projekt ka vlerën mbi 7 milion euro dhe do të zgjas 4 vite, me anë të të cilit parashihet trajnimi i menaxhmentit, furnizimin me paisje bazike për QKMF dhe QMF dhe projekte të vogla për përmirësimin e cilësisë në shërbimin mjekësor primar.
Projekti AQH financohet nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) dhe mbështetë agjendën kombëtare të reformës shëndetësore, duke plotësuar programet e donatorëve tjerë në sektorin shëndetësor./Lipjanipress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Musliu: UNMIK ka procesverbale ku Lumezi thotë se nuk e ka provimin e jurisprudencës

lipjanipress

Britania dërgon qindra ushtarë, tanke dhe armatim të rëndë në kufirin me Rusinë

lipjanipress

Sheshel: Kosovën mund ta kthejmë vetëm me Rusinë

lipjanipress

Vazhdojnë tutje protestat në Rumani (FOTO)

lipjanipress

Imami Musliu: Kur i pashë 56 kufomat, s’e besoja se ishte edhe Adem Jashari

lipjanipress

Lekaj: I shpjegova Fajonit se AAK nuk është kundër Demarkacionit, por kundërshton humbjen e territorit

lipjanipress

Vetëvendosje: Do ta hetojmë SHIK-un dhe vrasjen e Elvis Pistës, Enver Zymberajt…

lipjanipress

Gjuriq: Simiq përfaqësues legjitim i popullit serb në Kosovë

lipjanipress

Këshilli komunal i viktimave të dhunës në baza gjinore mban takim pune

lipjanipress

Sllovia, zemra dhe KRENARIA e LDK-s në Lipjan

lipjanipress

Suedia i mbron zyrtaret e veta që veshën shami gjatë vizitës në Iran (Foto)

lipjanipress

Lideri i AAK’së: Është nder të vizitohen dëshmorët pas një dite të rëndësishme

lipjanipress
Skip to toolbar