LipjaniPress

Nga kjo datë do të gjobiteni nëse s’keni gomat e dimrit dhe zinxhirët në veturë

Lajme Lipjani

Nga 15 nëntori të gjithë vozitësit në Kosovë do të duhet të jenë të përgatitur përkrahë detyrimit ligjor për posedimin e pajisjeve dimërore që kanë të bëjnë me veturat.

Të gjithë vozitësit në Kosovë detyrohen që nga kjo datë të posedojnë gomat e dimrit dhe zinxhirët përderisa shoferët e autobusëve dhe kamionëve transportues duhet të kenë edhe mjete të tjera shtesë nëse në rrotat lëvizëse të makinës nuk mund të vendosen zinxhirë për borë.

Zëdhënësi i Policisë, Daut Hoxha ka thënë për Indeksonline se pikërisht nga data 15 nëntor Policia e Kosovës, planifikon masa operacionale shtesë për mbikëqyrjen e zbatueshmërisë së ligjit në trafik, dhe se kërkohet nga të gjithë pjesëmarrësit që të ndërmarrin me kohë të gjitha masa përgatitore sipas ligjit në fuqi.

Gjithashtu Hoxha ka shtuar se Policia apelon tek të gjithë drejtuesit e automjeteve që të jenë vigjilent duke pas parasysh dhe ndryshimet atmosferike dhe zvogëlimin e dukshmërisë dhe mjegullat në mënyrë që t’i shmangen aksidenteve në trafik, raporton Indeksonline.

“PK do të vazhdojë të monitorojë të gjitha rrugët në vend dhe kudo që hasë në drejtues që bien ndesh me rregullat e trafikut. Masa ligjore do të ndërmerren në vazhdimësi për të garantuar një siguri më të madhe për të gjithë pjesëmarrësit nëpër rrugët tona”, ka përfunduar Hoxha.

Ndryshe të gjithë vozitësve në Kosovë u kanë mbetur vetëm edhe 10 ditë për t’u përgatitur me këto pajisje në mënyrë që të mos gjobiten.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

BUJA AKUZON PROKURORINË SE PO E PENGON TË KANDIDOJË PËR LIPJANIN

lipjanipress

Lëvizja “Syri i Popullit” quhet organizata e Murat Jasharit

lipjanipress

Flakadon Gani Banushi: kandidat pë asamblenë komunale në Lipjan

lipjanipress

Arifi: Komunistit Riza Halimi i pengonin sukseset që ia sollëm Preshevës

lipjanipress

Liderja e ekstremit të djathtë e hap fushatën parazgjedhore me sulm kundër islamit radikal dhe globalizimit

lipjanipress

Shala tregoj që i takon NISMA-së dhe që NISMA i takon Shalës(VIDEO+FOTO)

lipjanipress

I dënuari nga grupi i Kumanovës jep një mesazh emocionues

lipjanipress

Ramiz Lladrovci ua ndërron pozitat disa drejtorëve në Drenas

lipjanipress

HOTI-HARADINAJT: MOS SHIT TRIMËRI

lipjanipress

Kjo është letra e Thaçit drejtuar Veselit pas tërheqjes nga iniciativa për ushtri (DOKUMENT)

lipjanipress

LDK-Lipjan prezanton Sllovin disa pamje më herët dhe tani.

lipjanipress

Jashari i fut në listë për vrasje edhe Mustafën, Veselin e Thaçin etj.. (VIDEO)

lipjanipress
Skip to toolbar