LipjaniPress

“Nuk mund të tërhiqet paralele në mes të Jasharit e Rugovës, sakrifica e Jasharajve është unike”

Lajme

Në seancë parlamentare të së enjtes është miratuar ligji për Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, të cilin deputeti i PDK-së, Shaip Muja po e konsideron që është vonuar shumë.

Ai ka thënë që përmes këtij ligji ky kompleks do të jetë nën mbrojtjen e shtetit si monument historik, dhe tutje mund të mbrohet edhe nga UNESCO.

“Ligji për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” është vonuar shumë. Ka pasur nevojë që të filloj ndoshta para dhjetë vitesh, ngaqë objektet atje janë duke u dëmtuar vazhdimisht e duhen konservuar. Ky duhet të jetë nën mbrojtjen e shtetit si monument historik e në qoftë se anëtarësohemi në UNESCO do të mbrohet edhe nga ajo” ka thënë Shaip Muja në një intervistë në Ballë Për Ballë të Klan Kosovës.

Tutje Muja ka thënë që vepra e familjes së Adem Jasharit i tejkalon kufijtë patriotik dhe se nuk mund të krahasohet me Ibrahim Rugovën.

“Mesazhi i familjes se Adem Jasharit i tejkalon kufijtë patritiok. Nuk mund te krijohet një paralele në mes të Ibrahim Rugovës dhe Adem Jasharit. Sakrifica e Adem Jasharit tejkalon vlerat njerëzore, ai është sakrifikuar me tërë familjen e tij, nuk ka qenë sakrificë e tij personale por e tërë familjes. Ky është rast unik, është simbol i lirisë për të gjithë” ka thënë Muja, njofton Klan Kosova.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Haradinaj: Mustafa është i lodhtë, Kurti s’e kupton qeverisjen

lipjanipress

Shefi i NATO’s: Do t’i rezistojmë ndikimit rus në Ballkan

lipjanipress

2 vjeçari nga Lipjani vuan nga sëmundja e rrallë, familja kërkon ndihmë (Video-Foto)

lipjanipress

Vucic i takon liderët serbë të Kosovës në një lokacion të çuditshëm – në Rashkë

lipjanipress

Vetëvendosje: Do ta hetojmë SHIK-un dhe vrasjen e Elvis Pistës, Enver Zymberajt…

lipjanipress

Në fshatin Bregu i Zi të Komunës së Lipjanit është vë gurthemeli i shkollës së re. (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Azem Syla mund të gjykohet edhe në Zvicër

lipjanipress

Mediat serbe në panik: NATO po e armatosë Kosovën për ta marrë Veriun

lipjanipress

Me 307 vota Shpend Ahmeti udhëheq , por ky rezultat mund të përmbyset nga 1500 votat me kusht

lipjanipress

Pse Ibrahim Rugova është figurë kaq e rëndësishme? (VIDEO)

lipjanipress

PDK dega në Lipjan sot me datë 03.10.2017, ka paraqitur Kallzim penal në Prokurorinë themelore në Prishtinë kundër Adem Duriqit, Drejtor i Drejtoratit për Prokurim, Komuna e Lipjanit.

lipjanipress

Veliaj: Brenda 5 viteve Tirana do të jetë epiqendër e Ballkanit

lipjanipress
Skip to toolbar