Lipjanipress

Obama sfidoi Kongresin për të dorëzuar $ 220 milionë.

Lajme

Obama sfidoi Kongresin për të dorëzuar $ 220 milionë për palestinezët në pak orë të kohës së tij në detyrë – dhe i dha miliona për ndryshimin e klimës shumë.

Administrata Obama i tha Kongresit të premten në mëngjes se ajo ishte injoruar me një votë të mos japin Autoritetit Palestinez 221 milionë $. Disa orë më vonë ai u largua nga zyra./dailymail.co.uk/

Injorimi Kongresit: Departamenti i Shtetit, John Kerry nuk ka vendosur për të ndjekur votën për të bllokuar të holla për palestinezët

Ndihmësit dhe zyrtari i Departamentit të Shtetit nuk ishin të autorizuar për të folur publikisht për këtë çështje dhe kërkoi anonimitet.
Kongresi fillimisht kishte miratuar fonde palestinez në vitet buxhetore 2015 dhe 2016, por të paktën dy ligjvënës GOP – Ed Royce nga Kalifornia, kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme, dhe Kay Granger i Teksasit, në Komitetin në Shtëpinë –  Autoriteti palestinez kishte  kërkuar për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare.
Kongresit  në përgjithësi respektohej nga dega ekzekutive, por nuk janë ligjërisht të detyrueshme, pasi fondet janë ndarë.
Administrata Obama kishte qenë për një kohë të ngutshme për lirimin e parave për Autoritetin Palestinez, e cila vjen nga Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar dhe është për t’u përdorur për ndihma humanitare në Bregun Perëndimor dhe Gaza, për të mbështetur reformat politike dhe të sigurisë si dhe të ndihmojë të përgatiten për qeverisjen e mirë dhe sundimin e ligjit në një shteti të ardhshëm palestinez, sipas njoftimit të dërguar në Kongres./Lipjanipress.com//

Facebook Comments

Related posts

Ka mbyllur punimet Konferenca e dytë Shkencore Ndërkombëtare “Gjuhësi, letërsi dhe kulturë”, ICLLC 2017 e Kolegjit AAB

Press Lipjani

Ky është vendimi i Gjykatës turke për gylenistët e deportuar nga Kosova

lipjanipress

Ministri Hamza tregon kush do të përfitojë nga rritja e pagave

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli