LipjaniPress

Operacion i rrallë i kryer me sukses nga mjeku lipjanas Dr.Xheladin Rizani dhe ekipa ndihmëse

Lipjani Lajme Nderkombëtare Shneta

Në repartin e Kardiokirurgjisë në QKUK është kryer një operacion në zemër (coronary artery bypass) me “LAD intramiokardial” tek pacienti N.A., mashkull, 49 vjec. Këto operacione ku LAD është intramiokardial hasen rrallë dhe e bëjnë operacionin të vështirë dhe të komplikuar (të vështirë për tu gjetur arteria qe do të revaskularizohet, të rrezikshem për të hapur aksidentalisht ventrikulin, rrisin mundësinë e gjakderdhjes, zgjasin kohën e intervenimit etj.). Sipas njërit nga pjesëmarrësit në operacion ky operacion edhe pse i vështirë është kryer me sukses nga ekipa operatore : Operator: Dr.Xheladin Rizani, Prof.Dr.Adem Grbolar dhe Dr.Leonard Bytyqi Anestezioni : Dr.Shkëlzen Muriqi, Inf. Valbona Bilalli, Inf. Ragbete Perfuzionist: Bernard Berisha, Genc Tasholli Instrumentare: Trina Mustafa Ky operacion përvec që është kryer me sukses kishte edhe dicka tjetër të vecantë. Pacienti është lirurar nga trajtimi spitalor në ditën e 4-të postoperatore me gjendje të mirë. Kjo është periudha më e shkurtër (kohë rekorde) e qendrimit postoperativ në këtë repart që nga themelimi i tij për operacione të tilla. E njejta tregon edhe suksesin e trajtimit kirurgjik të pacientit dhe kujdesin postoperativ ndaj tij. Dr. Rizani falenderon gjithë ekipen që moren pjesë në operacion, të cilët treguan profesionalizëm të lartë dhe përkushtim (në vecanti Prof.Dr.Adem Grbolar, Dr.Shkëlzen Muriqi dhe Dr.Leonard Bytyqi) si dhe pjësen tjetër të stafit që u kujdesën për pacientin në periudhën postoperative. Gjithashtu ai shpreh gatishmërinë për të ndihmuar pacientët që kanë nevojë për intervenime të tilla në zemër. Dr. Rizani fton të gjithë pacientët që kanë nevojë për shërbime të tilla që t’i drejtojtohen institucioneve shëndetësore publike kosovare dhe të kenë besim në to, ngase kanë shembuj suksesi, përkushtimi e profesionalizmi./Lipjanipress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

FAZ: Brenda Kosovës po krijohet një Republika Srpska

lipjanipress

Arrestohen pesë kosovarë në Zvicër për korrupsion

lipjanipress

Kraishta dhe Varigoci me LDK-në për kryeministrin në ardhje Prof.Dr. Avdullah Hoti

lipjanipress

Shpend Maxhuni intervistohet për dëbimin e gulenistëve nga Kosova

Rexhep Isufi

Aksident tragjik në Lluzhan të Podujevës, vdes një fëmijë (FOTO)

lipjanipress

Zaev edhe më tutje nuk guxon të flasë për të drejtat e shqiptarëve

lipjanipress

Shpellat e harruara nga insitucionet (Video)

lipjanipress

Publikohen fotografitë e të arrestuarve për sulmin kundër drejtorit të burgjeve (Foto)

lipjanipress

Veliu për plagosjen në Podujevë: Policia ta hetojë rastin

lipjanipress

NË POLICINË E KOSOVËS GRADOHEN 127 TOGERË

lipjanipress

Zvicra s’ka përjetuar janar më të ftohtë në 30 vjetët e fundit

lipjanipress

Sabit H. Pacolli: Kryetari i degës së AKR-së në Lipjan uron besimtaret islam muajin e shenjtë të Ramazanit

lipjanipress
Skip to toolbar