LipjaniPress

OPERACIONET NË ZEMËR NË KOHË PANDEMIE

Lajme Lipjani Shneta Technology

Edhe pse në kohë pandemie në Repartin e Kardiokirurgjisë vazhdojnë të kryhen operacione urgjente në zemër. Së fundi në këtë repart është kryer një operacion i rrallë në patologjinë: diseksion spontan i arterieve koronare. 

Diseksioni spontan i arterieve koronare  është një gjendje e pazakontë emergjente që ndodh kur një qarje bëhet në një enë gjaku (arterie)  në zemër. Për pasojë mund të ngadalësohet ose mbyllet rrjedha e gjakut në zemër, duke shkaktuar një sulm në zemër, anomali në ritmin e zemrës ose vdekje të papritur.

Me këtë situatë u perball pacientja M.A. 43 vjece e cila me sukses u operua javën e kaluar, në sallën e kardiokirurgjisë të QKUK-së. Ajo vuante nga diseksioni i eneve te gjakut qe ushqejnë muskulin e zemrës ( Arteria koronare e djathte ishte e prekur në pjesën e sipërme dhe të mesme si dhe arteria interventrikulare e perparme  ishte e prekur në pjesën e sipërme dhe të mesme ku ishte krijuar hematomë brenda murit të enës së gjakut dhe ishte penguar rrjedhja e gjakut).

Pacientja gjithashtu vuante edhe nga disa sëmundje të tjera që e rrisnin sëmundshmërinë dhe vdekshmërinë.

Ky operacion në zemër, sipas evidencës tone eshte i pari i ketijë lloji në klinikën tonë. Edhe pse  teknikisht sfidues dhe që  shoqërohet me shkallë shumë të lartë të dështimit ose ndërlikimeve është kryer me sukses në sallën e Kardiokirurgjisë në QKU-Prishtinë nga ekipa operatore :

Dr.Xheladin Rizani

Dr.Rifat Brahimaj

Dr. Endrit Shala

Dr. Doruntina Bunjaku

Inf. I Perfuzionit Bernard Berisha

Inf. instrumentare Lindita Asllani Dr.Xheladin Rizani thotë se edhepse në kushte pandemie Klinika e Kardiokirurgjisë me Kardiologji invazive është e gatshme të kryej me sukses operacione komplekse në zemër.//LipjaniPress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

HIERARKIA E KRIMIT NË KOSOVË(VIDEO)

lipjanipress

Limon Ramadani kryetar I PDAK-ës,dega në Lipjan,mbetet në detyrën e tij deri në fund të mandatit

lipjanipress

Nuk do të besoni se në çfarë kushtesh jetojnë këto familje në Komunën e Prishtinës (Foto)

lipjanipress

Thaçi e Pacolli kthejnë në Kosovë gjashtë ambasadorë

lipjanipress

Edhe një premtim i Stavilecit : “Kosova e Re” do të punësojë deri 10 mijë persona

lipjanipress

Në Holandë refugjatët vendosen në burgje (FOTO)

lipjanipress

Komuna e Lipjanit ndër komunat e para me sistem të prokurimit elektronik (Foto)

lipjanipress

Pamje ekskluzive: Momenti kur Jashari shkon për ta qëlluar në shtëpi Vllasin (Video)

lipjanipress

Shqiptarët djegin shtëpinë që të fitonin milionat nga Sigurimet

lipjanipress

Veliu për plagosjen në Podujevë: Policia ta hetojë rastin

lipjanipress

Kosova nuk i pranon më pasaportat e serbëve të Kosovës

lipjanipress

“ENVER SEKIRAQA I LIRË, ALBIN KURTI NË BURG”

lipjanipress
Skip to toolbar