LipjaniPress

Partnerizimi i Lipjanit me Kaiserslauternin e Gjermanis n’rrugë të mbarë.

Lajme Lipjani Op/Ed

Me iniciativen e z.Xhevat Berisha, Menaxhes në shtëpien e kulturës në Kaiserslautern.trasnmeton LipjaniPress.com

Iniciativën të cilën e kamë nisur para një viti, që ta partnerizojmë komunën e Lipjanit me ate të Kaiserslauternit; si dukët është n’rrugë të mbarë.
Që nga koha kur e kamë nisur kët iniciativë, komuna e Kaiserslauternit ka shqyrtuar iniciativën, dhe ka marrë vendim që t’grumbulloi informata të sakta për komunën e Lipjanit. Sipas informatave që kamë marrë nga krerët e komunës së Kaiserslauternit, rezultonë se këto komuna mund të bëhën partnere në nji të ardhme jo tëlargët, pasi që ësht konstatuar se qeveria komunale e Lipjanit ësht një ndër komunat e Kosovës që e ka zhdukur korrupcionin, krejt kjo sipas t’dhënave të grumbulluara nga organizatat hulumtuese, poashtu edhe nga ato t’dhëna që kanë ardhur me siguri nga ambasada gjermane në Prishtinë.
Vlenë t’cekët se nese ndodhë diqka e tillë, qytetarët e komunës e Lipjanit dhe ekonomia e saj do të janë përfitues të mdhenj, sepse rregullat e partneritetit mundësojnë investime duke i anashkaluar peripetit burokratike nga të dyja anët. Komuna e Kaiserslauternit ka ni ekonomi të zhvilluar, dhe ka rreth 100 mi banor./LipjaniPress.com//

Dr.Susanne Wimmer Leonhard, Kryetare e Komunës në Kaiserslautern Xhevat Berisha, Menaxhues në shtëpien e kulturës në Kaiserslautern

      

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Veton Surroi tallet me vendimin e Qeverisë për t’ia dhënë paratë e sigurimeve veteranëve

lipjanipress

Hoti alarmon Shpend Ahmetin: LDK e gatshme ta drejtojë Prishtinën

lipjanipress

Babë e bir i sulmojnë mësimdhënësit në Gjilan me sopat

lipjanipress

Kuvendi nuk aprovoi rendin e ditës, mbyllet seanca

lipjanipress

Gjenden të vdekur 10 ushtarë në Kashmir, u zunë nga orteku

lipjanipress

Përkujdesja për të pastrehët, të uriturit dhe të varfrit ështe një nga misionet e Hoxhë Naser Baftiut njëkohesisht edhe Drejtor i Shoqatës Dora e Lirë

lipjanipress

Kur pritet të përfundojë autostrada për Han të Elezit? (Video)

lipjanipress

Banorët e Kodrës së Trimave protestojnë për mungesë të energjisë elektrike (Video)

lipjanipress

Abrashi mysafir te veteranët

lipjanipress

10 Inspektorët e qeverisjes Mustafa në Prishtinë dalin para Gjykatës, akuzohen për korrupsion

lipjanipress

Pa mbështetje në Kosovën e lirë

lipjanipress

Pronari i arrestuar i motelit ku qëndruan personat që plagosën Vllasin (Foto)

lipjanipress
Skip to toolbar