LipjaniPress

Pas sulmit terrorist në Londër, Parlamenti merr një vendim

Lajme

Dhoma e Ulët e Parlamentit britanik, ka njoftuar sot se do të bëhen dy rishikime të sigurisë, pas sulmin terrorist të javës së kaluar, ku një person vrau katër persona, përfshirë një polic në portat e parlamentit

Khalid Masood goditi me makinën e tij, turmën e njerëzve në urën Westminister dhe më pas theri për vdekje me thikë një policë pranë parlamentit. Ai më pas u vra nga policia britanike.

“Është normale pas ngjarjeve të tilla që ne të kërkojmë që të sigurohemi që të mësojmë më shumë gjatë këtyre dy rishikimeve”, ka thënë kryetari i Dhomës së Ulët të Parlamentit, John Bercoë.

Rishikimi i parë i ngjarjeve, do të jetë i pavarur dhe do të analizojë se si perimetri i parlamentit është i siguruar dhe i mbrojtur, duke i dërguar një raport parlamentit në fund të prillit.

Rishikimi i dytë do të fokusohet në mësimet që janë nxjerr nga përgjigja e oficerëve policorë pas sulmit në Parlament. Raporti për këtë çështje pritet të përfundoj në fund të qershorit./rel/

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Policia jep detaje për djegien e zyrave të partisë serbe në Mitrovicën e Veriut

lipjanipress

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, zgjedhjet e sotme në Kosovë, vlerësohen si shenjë e pjekurisë demokratike të vendit

lipjanipress

Zyrtarizimi i kandidatëve për kryetar nga partitë e ndryshme

lipjanipress

Edhe Ylli Hoxha përmes premtimeve me asfalt kërkon vota

lipjanipress

Letër Dërguar Albin Kurtit,

lipjanipress

Autobusët në flakë në Mitrovicë (Video)

lipjanipress

Zyrtare: LDK dhe AKR arrijnë marrëveshje për koalicionin

lipjanipress

Erdogan: Evropa “fashiste dhe mizore”, po i ngjan Luftë së Dytë Botërore

lipjanipress

Cormack: Kosova nuk mund të krahasohet me rastin e Republikës Serbe  

Rexhep Isufi

Haradinaj nesër para Gjykatës në Colmar ballafaqohet me akuzat e Serbisë

lipjanipress

Ky është parashikimi i motit për sot

lipjanipress

Suedia ndihmon Kosovën me nga 8 deri 10 milionë euro në vit

lipjanipress
Skip to toolbar