LipjaniPress

Pas Vetëvendosjes, edhe Lista Srpska bëhet parti

Lajme

Pas Lëvizjes Vetëvendosje e cila u bë sot parti politike, edhe Lista Srpska sot me vendim të zyrës për regjistrim pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) zyrtarisht bëhet parti politike.
Lajmin e ka konfirmuar për median serbe “Tanjug” kryetari i saj, Slavko Simiq.

Slavko Simiq ka thënë për median në Serbi se me këtë vendim “i është dhënë fundi paqartësisë së brendshme në Listën Srpska dhe se përpjekjet për ta instumentalizuar atë për ushtrimin e interesave politike shqiptare dhe jo serbe”, transmeton Gazeta Express.

Dimë që Lista Srpska kishte ngrirë punën e saj në institucionet e Kosovës në fillim të muajit tetor të vitit të kaluar, për shkak të miratimit të Ligjit për Trepçën dhe Ligjit për investimet strategjike.

Ministrat serbë të kësaj partie në Qeverinë e Isa Mustafës, Lubomir Mariq (Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal), Dalibor Jevtiq (Ministria për Kthim dhe Komunitete), Branimir Stojanoviq (zëvendëskryeministër i Kosovës), në atë kohë, kishin paralajmëruar se mund të dalin nga Qeveria për shkak të miratimit të Ligjit për “Trepçën”.

Kjo Listë u kthye në Kuvend në mars të këtij viti, pas bojkotit gati 6 muajsh.

Kujtojmë se, tani partia politike më e re e regjistruar edhe në KQZ, kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Viktima e aksidentit në Arllat të Drenasit, ishte ushtar i UÇK’së (FOTO)

lipjanipress

Komuna Lipjanit Njofton për Organizatat e Shoqërisë Civile

lipjanipress

Azilkërkuesit në Kosovë me apartamente banimi

lipjanipress

Veseli: Do ta bëjmë ushtrinë për të garantuar të ardhmen e fëmijëve tanë

lipjanipress

Policia gjermane tregon se çfarë gjeti në banesën e sulmuesit kosovar në Dusseldorf

lipjanipress

Kjo ishte bomba e Ismet Beqirit për Ushtrinë

lipjanipress

Qeveria: S’kemi humbur territor, tani ta përmbyllim demarkacionin

lipjanipress

Adri Nurellari braktis Hashim Thaçin

lipjanipress

Policia jep detaje rreth plaçkitjes së bankës në Shtime

lipjanipress

Kthehet në rigjykim rasti i Oliver Ivanoviq-it

lipjanipress

Nesër pritet të shpallet aktgjykimi ndaj Pal Lekaj dhe të tjerëve që ngarkohen me vepra penale për korrupsion

lipjanipress

N J O F T I M:Njoftohen qytetarët për vazhdimin e afatit të konkursit publik për ndarjen e banesave në Komunën e Lipjanit.

lipjanipress
Skip to toolbar