LipjaniPress

PDK e LDK po i mbajnë të fshehura listat e kandidatëve për deputetë

Lajme

Dy koalicionet parazgjedhore kanë vazhduar t’i mbajnë të fshehura listat e kandidatëve për deputetë. Vetëm Vetëvendosje ka publikuar emrat e kandidatëve. Ndërkohë, dy partitë bartëse të koalicioneve, PDK e LDK, kanë thënë se tek të hënën do të bëhen publike se kush dhe si janë renditur për t’u bërë deputet.
Dy partitë kryesore në Kosovë, PDK e LDK, si bartëse të koalicioneve parazgjedhore, kanë refuzuar të publikojnë listat përfundimtare të kandidatëve për deputetë, të dërguara në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për certifikim.

Vetëm Partia e Albin Kurtit, deri tash, ka bërë publike listën finale, të kandidatëve për zgjedhjet e 11 qershorit.

Zyrtarët e PDK’së dhe të LDK’së kanë thënë se vetëm udhëheqësit e partive i kanë listat dhe se gjithçka do të bëhet publike të hënën, kur edhe përfundon afati i fundit për korrigjim e certifikim përfundimtar.

Express ka kontaktuar me disa zyrtarë të PDK’së e LDK’së, por askush s’ka guxuar të japë listën e kandidatëve.

Në PDK kanë thënë se është në dorën e Kadri Veselit se kur do të bëhen publike listat finale.

Ndërkaq, në LDK kanë thënë se po bëjnë disa korrigjime për t’i publikuar pastaj listat. Në mesin e tyre është edhe kërkesa e Behgjet Pacollit të zhvendoset prej numrit 2 në 50. Kjo me arsyetimin se aty dëshiron ta vendos Korab Sejdiun.

Partitë e vogla në koalicione, AAK, NISMA, AKR e Alternativa kanë publikuar vetëm emrat e kandidatëve për deputetë, por jo edhe renditjen e tyre.

Partitë politike kanë dorëzuar listat preliminare për deputetë të premten mbrëma për zgjedhjet nacionale që mbahen në javën e dytë të qershorit.

Kësaj radhe në zgjedhje shkojnë tri blloqe, PDK shkon me AAK e NISMA’n derisa LDK ka lidhur koalicion me AKR’në e Alternativën. Vetëm Vetëvendosje shkon e vetme në zgjedhje. Janë tre kandidat për Kryeministër: Ramush Haradinaj, Avdullah Hoti e Albin Kurti.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Punëtori për hartimin e Rregullores së re për subvencionet

Press Lipjani

Video shokuese nga një shkollë e Kosovës: Nxënesit shajnë profesorin (Video)

lipjanipress

Shpend Ahmeti flet për jahtin, bëhet horë

lipjanipress

Ky është moti për pesë ditët e ardhshme

Press Lipjani

Imri Ahmeti: Besimi juaj ishte dhe do të jetë obligim për punë e përkushtim ndaj jush

lipjanipress

Nuk ndryshon mënyra e votimit për mërgimtarët

lipjanipress

Avokati Alban Arifi: Kryetari i Lipjanit Imri Ahmeti, përmes padisë, po kërcënon gazetarin Granit Duriqi

lipjanipress

Kryeministri: E zgjidhëm një problem të brendshëm me ndihmën ndërkombëtare (LIVE VIDEO)

lipjanipress

Familjari e konfirmon vdekjen e Lavdrim Muhaxherit

lipjanipress

Zgjedhjet e përgjithshme mbahen në fund të majit

lipjanipress

Deklaratë për media e Partisë Liberale të Kosovës

Rexhep Isufi

Ndrroi jet gazetari Ganimet Klaiqi

lipjanipress
Skip to toolbar