LipjaniPress

PDK-Lipjan Ismet Hajrullahu, nominohet kandidat për kryetar të komunës së Lipjanit nga Partia Demokratike e Kosovës!

Lajme Lipjani

Biografi e shkurtër e Prof.Ismet Hajrullahut
U lind më 13.03.1964 në fshatin Banullë të Lipjanit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, të mesmen në Lipjan dhe në Ferizaj. Studimet e larta universitare i përfundoi në Universitetin e Tiranës, Fakulteti Histori – Filologji, ndërsa ato pasuniversitare në Universitetin Mbretëror “Iliria” të Prishtinës, drejtimi Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Diplomaci.
Si nxënës i shkollës së mesme, për shkak të angazhimit në Lëvizjen Kombëtare, si shumë të rinj, arrestohet, dënohet me burg dhe i ndalohet e drejta e regjistrimit në universitet. Pas vuajtjes së dënimit dhe qëndrimit për një periudhë në ilegalitet, në vitin 1986 u arratis në Shqipëri, ku arriti t’i mbarojë studimet. Ka ushtruar detyra të ndryshme në fushën e arsimit dhe të gazetarisë, si dhe në institucione të tjera.
Në institucionet e Kosovës, pas Luftës, ka pasur poste të ndryshme udhëheqëse.Ka qene kryeredaktor i revistes Ura Nga viti 2007 është këshilltar i kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, ndërsa nga viti 2011 punon edhe si profesor në Universitetin Mbretëror “Iliria” në Prishtinë. Ka botuar librin publicistik “Koha e Ribërjes”. Jeton në fshatin Akllap të komunës së Lipjanit./LipjaniPress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

LDK-Lipjan:Në Qylagë do të funksionalizojmë Zonën Ekonomike

lipjanipress

Kryetari Ahmeti diskuton për ndarjen e subvencioneve me përfaqësuesit e Klubeve Sportive

lipjanipress

Kuvendi nuk aprovoi rendin e ditës, mbyllet seanca

lipjanipress

100 vjeçarja qe lexon çdo ditë Kur’an (Video)

lipjanipress

Ja sa është numri i kosovarëve që jetojnë në Zvicër

lipjanipress

REAGIM: PDK – Dega Lipjan

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti sot vizitoi për së afërmi punimet në hapjen dhe zgjerimin e shtratit të lumit në Blinajë.

lipjanipress

Rritet numri i aksidenteve në punë

lipjanipress

Vdekja e 27-vjeçares në Gjinekologji: Familja kërkon ekspertizë të re (Video)

lipjanipress

DARDAN SEJDIU DHE FATON TOPALLI SOT VIZITUAN LIPJANIN

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka pritur në takim Raphy Darbellay dhe Daniel Zyfferey nga Zvicrra

lipjanipress

Pështyhet e quhet tradhtar gazetari maqedonas që raportoi për zyrtarizimin e gjuhës shqipe

lipjanipress
Skip to toolbar