LipjaniPress

PDK vendos nesër nëse do ta përkrahë mocionin e opozitës për rrëzimin e Qeverisë

Lajme

Partia Demokratike e Kosovës, nesër para seancës së Kuvendit, do të marrë vendim nëse do ta përkrahë mocionin e iniciuar nga opozita, për ta rrëzuar qeverinë. Këtë e konfirmoi anëtari i Kryesisë së PDK-së, Abelard Tahiri, duke thënë se për zgjedhje, vendosin nesër mbi 150 anëtarë të Këshillit të Përgjithshëm të subjektit që përfaqëson.

“Unë nuk mund ta paragjykoj asnjë vendim të PDK-së, se do të shkojë apo nuk do të shkojë vendi në zgjedhje. Ajo është një çështje që i mbetet secilit anëtar. Janë mbi 150 anëtarë, të cilët nesër do të votojnë se cili do të jetë vendimi i PDK-së. Nuk mund te flas për vendimin që mund ta marrin këta anëtarë nesër”, tha ai në “Infobox” të RTV Dukagjinit.

Tahiri insiston se PDK duhet ta zhbllokojë situatën në vend, dhe se është koha që të kemi një fillim të ri.

Ai ka folur edhe për çështjen e demarkacionit, duke thënë se nga ana e PDK-së, numri i votave është së paku 33 dhe janë mjaftueshëm, por që kjo nuk mund të thuhet edhe nga ana e LDK-së.

“Ne kemi kërkuar disa herë procedimin e asaj marrëveshje. Mendojmë që është marrëveshje e drejtë. Kryeministri Mustafa ka thënë se në momentin që i kem votat, e procedojmë. Dhe nëse e dëgjojmë atë deklaratë, atëherë LDK nuk i ka votat. Ne themi se i kemi votat në masë të madhe nga Grupi Parlamentar”, tha ai.

Lidhur me aderimin e ri të PDK-së, Arbana Xharra, Tahiri tha se do të ketë edhe aderime të shumta nga fusha e gazetarisë, shoqërisë civile e fusha të tjera. Për zgjedhjet, anëtari i kryesisë së PDK-së, është i bindur se do t’i fitojnë me një epërsi të thellë.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Nënkryetari Tasholli priti në takim përfaqësueset e projektit zviceran Kujdesi Shëndetësor i Qasshëm dhe Cilësor

lipjanipress

Shokuese qfar gjendet brenda Produkteve

lipjanipress

Kuvendi debaton për transformimin e FSK-së në ushtri

lipjanipress

Polici “dëshmitar” luan me nervat e PD-së! I veshur kuqezi këndon himnin… (VIDEO)

lipjanipress

“The Telegraph” i përgjigjet Trumpit me Ritën dhe refugjatet më inspiruese

lipjanipress

Thaçi: BE nuk po i kupton deputetët që s’i hapin rrugë liberalizimit të vizave

lipjanipress

Kërkohet arrestimi Nenad Çanakut, tha se Kosova është e pavarur

lipjanipress

Rrëfimi i Hamëz Jasharit, pak ditë para sulmit nga forcat serbe (Video)

lipjanipress

Ahtisaari ka plan edhe për Kataloninë

lipjanipress

Veseli: Vetëvendosje nuk mund ta udhëheq Kosovën pasi nuk e njeh si shtet

lipjanipress

Mogherini ia përsërit Vuçiqit: Pa e njohur Kosovën s’hyni në BE

lipjanipress

Rrëfimi i plakut që e rrahën e ia dogjën shtëpinë në Mitrovicë

lipjanipress
Skip to toolbar