LipjaniPress

Për herë të dytë dështon aprovimi i pikave të rendit të ditës në mbledhjen e Kuvendit të komunës të Lipjanit

Lipjani

Koalicioni opozitar PDK-AAK-PSDK,zgjedhin kryesuesin e ri të kuvendit komunal

Lipjan 29 mars

Në mbledhjen e radhës të kuvendit të komunës të Lipjanit, për herë të dytë ka dështuar të aprovohet rendi i ditës nha ana e këshilltarëve të komunës. Kryesuesja Vlora Limani-Hajnuni, para se tavënë në rendin e ditës para këshilltarëve .

Ajo ka lejuar hapsirën kohore që në bazë të Rregullorës së Punës tëKK-së, këshilltarët kanë mundësi të shtrojnë pytjet apo sygjerimet e tyre , të japin vërejtje nga puna e kaluar apo edhe të kërkojnë ndonjë pikë të re për rend dite.

Pikërisht në këtë hapsirë,deputeti Florent Hoxha PDK, ka kërkuar që në rendin e ditës të shtohet edhe një pikë ku kërkohet votëbesimi i kryesuases së Kuvendit,znj.Limani. Duke mos u pajtuar me këtë propozim , kryesuesja Limani, ka sqaruar se rendin e ditës e cakton kryetari bashkë me kryesuesen duke u bazuar në ligj e jo në mënyrën se si kërkohet tani.

I menjëhershëm ka qenë intervenimi i kryetarit të komunës Imri Ahmeti, duke e hedhur si të pa bazë këtë propozim duke thënë se” e hedh posht propozimin e z.Hoxha, sepse ai nuk e din se a i ka numrat për ta shkarkue kryesuesen dhe se duhet verifikue ligjësisht. /Lipjanipress.com//
Vetëm kur ti bëni numrat e mjaftueshëm mund të thirret seancë për shkarkimin e e saj. Mirëpo,kërkoj nga ju që ti kthehemi punës, rendit të ditës, ku veq të tjerash kemi edhe aprovimin e buxhetit me të cilin kemi shumë punë për ti kryer, ndërsa ju vazhdoni me sigurimin e nënshkrimeve sepse mbledhjet i thrret vetëm kryesuesja”.

Ndërkaq, PDK-ja, AAK-ja, dhe PSDK-ja, qëndronin të pa luhatur në pozitat e tyre për ta pasur në rend ditë edhe pikën të cilën e kërkonin ata. Nga këto pozita të kundërta, kryetari Ahmeti, kryesuesja, anëtarët e kabineit të kryetarit dhe anëtarët e LDK-së dhe VV-së, lëshojnë mbledhjen, ndërsa opozita vazhdon më tej.

Të mbetur në Sallë, opozita e cakton njërin nga këshilltarët më të vjetër , Xhevat Ollurin, për ta kryesuar mbledhjen deri në zgjedhjen e kryesuesit të ri. z.Olluri, vlerësoi se kryesuesja do të duhej ta pranonte edhe këtë pikë të rendit të ditës e jot ë veproj në mënyrë të njëanshme sepse dihet se në kuvend vendos shumica e ne këtë rast janë 16 kësilltarë komunal.

Lulzim Rrustemi, PDK kërkoi që të punohej në zgjedhjen e komisioneve për emrim dhe verifikim dhe të shkohet në votim të msheft. Florent Hoxha ka propozuar që për kryesues të ri të KK-së të Lipjanit të zgjedhet Nazmi Krasniqi, ndërsa Ramiz Qeriqi ka propozuar Feriz Ferizin. Dhe me shumicë apsolute të votave të mshefta këshilltarët , për kryesues të ri zgjodhën Nazmi Krasniqin nga radhët e PDK-së. /Lipjanipress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kryetari Imri Ahmeti ka vizituar fillimin e punimeve tek udhëkryqi Lipjan – Magurë -Shtime.

lipjanipress

Kastriot Luma: Dita e Evropës!

lipjanipress

Familjarët e Grupit të Kumanovës një ditë para vizitës në Prishtinë ja çka i shkruajnë Zaevit!

lipjanipress

Lajmrim për të gjithë të interesuarit se më datën 20.05.2017 e shtunë duke fillu nga ora 10:00 në fshatin Ribar i Madh – Lipjan

lipjanipress

Janjeva dhe janjevasit të paluhatshëm, gjithmonë LDK

lipjanipress

Nga sot ndërpres aktivitetin tim politikë në PDK.

lipjanipress

Kosovari që plagosi 9 persona me sopatë (Video)

lipjanipress

Ismet Hajrullahu ‘50% e kabinetit tim do të jenë gra’

lipjanipress

21 Masi Dita Botërore të Sindromes “Down”

lipjanipress

Nënkryetari Tasholli nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi për zhvillim ekonomik

lipjanipress

Hajrullahu viziton zyrën komunale për punësim në Lipjan

lipjanipress

Vjedhje në një fshat të Lipjanit, ja çfarë bënë hajnat (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar