LipjaniPress

Pezullohen hetimet për Astrit Deharin

Lajme

Në Austri kanë përfunduar xhirimet e Qendrës së Paraburgimit në Prizren, ku vdiq Astrit Dehari

KohaVisioni ka mësuar nga burime brenda Prokurorisë se xhirimet janë dërguar muajin e kaluar në Austri që t’u bëhet ekspertizë.

“Pamjet e xhiruara të kamerave të sigurisë janë dërguar për analizë. Për të parë nëse ka pasur ndonjë ndërhyrje ose jo në to”, ka thënë ky burim.

Prokurori në Prizren, Metush Biraj, që është duke e hetuar rastin, shkurt i ka thënë televizionit se ai është në pritje të disa raporteve të reja.

“Pa i marrë ato raporte dhe rezultatet që janë të nevojshme, unë nuk mund të vazhdoj asnjë veprim hetimor”, ka thënë Biraj përmes telefonit.

Aktivisti i “Vetëvendosjes”, Astrit Dehari, ka vdekur këtu në Qendrën e Paraburgimit në Prizren vitin e kaluar. Familja e tij ka kërkuar hetim nga një Institut në Zvicër.

Avokati i familjes Dehari thotë se Prokuroria në Prizren do të duhej të merrte parasysh përfundimin e këtij hetimi, meqenëse dy raportet paraprake janë kundërthënëse.

Megjithatë, Ministria e Drejtësisë dhe Qeveria e Kosovës ende nuk kanë vendosur për kërkesën e familjes që t’ia paguajnë shpenzimet, bazuar në Rezolutën e Kuvendit të Kosovës.

Edhe pas 4 ditësh, Zyra e Kryeministrit nuk ka kthyer përgjigje në pyetjet e KTV-së për kërkesën që familja e ka dorëzuar një muaj më parë.

Pika e fundit e Rezolutës së Kuvendit megjithatë mund të jetë problem, meqenëse aty thuhet se ekspertizat shtesë mund të bëhen në çdo vend të Bashkimit Evropian dhe të SHBA-së. Zvicra nuk është anëtare e BE-së.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Shpend Maxhuni intervistohet për dëbimin e gulenistëve nga Kosova

Rexhep Isufi

Drenas, arrestohen dy persona për prostitucion

lipjanipress

Ky është plani i Nismës për seancën e së enjtes rreth demarkacionit

lipjanipress

Gjermania i kërkon Serbisë që “problemin e Kosovës ta zgjidhë shpejt”

lipjanipress

Vendet që do të mbesin pa rrymë gjatë ditëve në vijim

lipjanipress

Pamje ekskluzive: Momenti kur Jashari shkon për ta qëlluar në shtëpi Vllasin (Video)

lipjanipress

Sondazhi: Liderja e ekstremit të djathtë Le Pen do t’i humbiste zgjedhjet presidenciale në balotazh

lipjanipress

Shqiptarët djegin shtëpinë që të fitonin milionat nga Sigurimet

lipjanipress

NISMA për Kosovën dega Lipjan mbajti takim me kandidatët per asamble komunale.

lipjanipress

Tahiri po ia sheh fundin dialogut me Serbinë

lipjanipress

Krijimi i Qeverisë së re proces i komplikuar, ja çfarë thonë analistët

lipjanipress

Mashtrimi me subvencione, i bashkakuzuari në rastin e ish-deputetit thotë se përvetësoi mbi një mijë euro

lipjanipress
Skip to toolbar