LipjaniPress

Po duam punë, mjaftë me mashtrime

Lajme Op/Ed

Komuniteti Ashkanli në Kosovë që jeton është duke u ballafaquar mjaftë shumë me varfërin socio-ekonomike .

Sido që të jetë, ky trend i problemeve po i përcjellë e edhe të tjeret. Në kilometrazhin e gjatë të sfidave dhe problemeve me të cilat po ballafaqohet Kosova, është edhe fenomeni i varfërisë. Nga kjo lë të kuptohet se varfëria në kuptimin logjik mund të kuptohet si një status apo gjendje e njerëzve që ju mungojnë mjetet elementare për jetesë. Po duam punë,mjaftë me mashtrime Përfaqsusit e Ashkanlinjëve në Kosovë duhen të punojnë më shumë për të drejtat të përfaqsimit të ashkalinjëve në Kosovë, instutiicionet përgjegjëse duhet të jetë më të drejtë karshi punsimit,sepse kan obligim kushtetues dhe ligjor duke filluar nga niveli qendror dhe ata lokal.Komuniteti Ashkanli në Kosovë meriton të jenë më të përfaqsuar sepse edhe kushtetuta ju garanton një jetë si të tjeret të barabartë. Komunitet dhe pjesëtaret e tyre kanë të drejtë në përfaqësim të drejtë dhe proporcional në shërbimin civil në organet e administratës publike qendrore dhe lokale. Në kuadër të shërbimit civil në institucionet e nivelit qendror minimum 10% e posteve duhet të rezervohen për personat të cilët u përkasin komuniteteve të cilët nuk janë shumicë në Kosovë dhe që përmbushin kriteret specifike të punësimit. Pa dyshim,varfëria e komunitetit Ashkanli është një fenomen i dallueshëm dhe tipar karakterizues i nivelit të jetesës se Ashkanlinjëve që jetonë në Kosovë Shpresojmë që skena poltike e re do të funksionë më shumë në mirëqenien sociale të qytetareve të vendit të saj. Në punsim shpresa mbete tek përfaqsuset e ashkalinjëve për ti adresuar hallet, problemet që po përcjellin tërë kohen komunitetin Ashkanli në Kosovë./Lipjanipress.com//

Me respekt Mirsad Tahiri Gazetar Radio Kosova RTK 2

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Vetëm 4 % e grave trashëgojnë pronë

lipjanipress

Krasniqi për bisedën e Thaçit me Vuçuiqin: Kush u gëzua më shumë

lipjanipress

Muja u shkruan kolegëve: Ky është propozimi im për demarkacionin

lipjanipress

Të hënën funksionalizohet zyra për vërtetime të veteranëve (Video)

lipjanipress

Aksident i rëndë në Lipjan, lëndohen disa persona(FOTO)

lipjanipress

Një muaj paraburgim për zyrtarin e Qeverisë

lipjanipress

Në Ferizaj po jepen viza të rrejshme për Gjermani

lipjanipress

12-vjeçarja vdes pas përdorimit të tepërt të deodorantit

lipjanipress

Partnerizimi i Lipjanit me Kaiserslauternin e Gjermanis n’rrugë të mbarë.

lipjanipress

Krasniqi: Opozita s’do të bëhet hisedare e marrëveshjeve të dëmshme

lipjanipress

Kryetari i Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi me përfaqësues të Programit Rajonal për Demokracinë Lokale në Ballkanin Perëndimor (ReLOaD)

lipjanipress

“Gëzim Gashi ( Albin Kurti i Ashkalive dhe Egjiptianve)”

lipjanipress
Skip to toolbar