LipjaniPress

Poeti Lulzim Tafa në revistën “The World Poets Quarterly”

Lajme

Revista prestigjioze “The World Poets Quarterly”, ndër më të njohurat në botë në fushën e letërsisë, ka botuar një cikël me poezi të poetit të mirënjohur nga Kosova, Lulzim Tafa.
Revista që botohet në anglisht dhe kinezisht është revistë e njohur ndërkombëtare, e cila boton poetë të njohur nga gjithë bota, ndërsa në numrin e fundit ka botuar edhe poetin nga Kosova, Lulzim Tafa, madje tek rubrika speciale ku rekomandohen për lexim poetët më të mirë.
Në rubrikën që revista e titullon si “Special Recommendations” janë përfshirë poetët: Bogumila Janicka nga Polonia, Hedi Bourani nga Kanadaja , Lulzim Tafa nga Kosova dhe Rifkah Goldberg nga Izraeli.
Ky botim është një paraqitje me rëndësi e poetit Lulzim Tafa, i cili është njëri ndër poetët më të njohur të letërsisë shqipe në botë, poezitë e të cilit janë përkthyer e botuar në shumë gjuhë të botës,njofton gazeta “Epoka e Re”.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Hoxhaj: Jemi të shqetësuar me armatosjen e Serbisë

lipjanipress

Çka u tha për Kosovën në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Serbisë?

lipjanipress

Rrëfimi i Hamëz Jasharit, pak ditë para sulmit nga forcat serbe (Video)

lipjanipress

Linda Shahini rizgjedhet kryesuese e Grupit të Grave të Komunës së Lipjanit (FOTO)

lipjanipress

Kuvendi merr vendim për emërimin e sheshit tek teatri i qytetit me emrin Ismail Kadare

Press Lipjani

Shumë fshatra të Lipjanit tashmë tre ditë pa rrymë

lipjanipress

Familja gjakovare ua falë gjakun e dy djemve familjes nga Peja

lipjanipress

Tash i takon BE’së ta mbajë premtimin për vizat

lipjanipress

Skuadrat e Superligës në ndjekje të talentit Ardi Arifi

Granit

Organizata VoRAE përmes qendrës për Arsim mbështetës në shkollën “ Ismail Luma ne Lipjan dhe Zenel Hajdini ne Gadime ” ka organizuar kampanjën “Arsimi ּÇelësi i Suksesit”

lipjanipress

Rrëfimi që do t’ju prekë: Zvicerania që e kuptoi pas 18 vjetësh se është shqiptare

lipjanipress

Provokim apo aderim!? Gazetari Duriqi kapet “mat” në takim me kryetarin e PDK-së së Lipjanit

lipjanipress
Skip to toolbar