LipjaniPress

Pro dhe kundër dëbimit të refugjatëve në Gjermani

Lajme

Ministri i Brendshёm i Gjermanisë, Thomas de Maizière, po kёrkon nё Parlament qё tё miratohet njё projektligj i diskutueshёm, i cili parashikon mё shumё dёbime të refugjatёve dhe kontrolle mё tё ashpra tё personave tё ashtuquajtur të „rrezikshëm”.
Opozita ёshtё kundёr kёsaj nisme ligjore.

“Paketa ligjore e debatuar nё leximin e parё nё parlament pёr ashpёrsimin e rregullave tё azilit dhe pёr ndihmat pёr ata qё kthehen vulnetarisht ёshtё njё „kontribut i rёndёsishёm”, tha politikani kristiandemokrat.

Siç raporton dw, kёtё paketё masash koalicioni qeverisёs gjerman e konceptoi pas sulmit nё tregun e Krishtlindjeve qё ndodhi në dhjetor nё Berlin, si pasojё e tё cilit gjetёn vdekjen dymbёdhjetё vetё.

Atentatori me prejardhje nga Tunizia, Anis Amri, paraprakisht kishte rёnё nё sy tё autoriteteve si i rrezikshëm, por atё nuk e kishin dёbuar. Si arsye pёr kёtё u pёrmend mungesa e dokumenteve.

Me ashpёrsimin e ligjeve synohet tё zbatohet mё mirё detyrimi pёr largim i azilkёrkuesve tё refuzuar. Perosnat e rrezikshëm qё janё detyruar tё largohen nga Gjermania mund tё mbikëqyren me ndihmёn e prangёs elektronike nё kёmbё ose nё dallim deri mё sot, mund tё mbahen mё gjatё nё arrest.

Pёr tё huajt qё fshehin identitetin e tyre ose e refuzojnё kthimin, duhet tё kufizohet e drejta e qëndrimit. Pёr pёrcaktimin e identitetit Zyra Federale pёr Migracionin dhe Refugjatёt (BAMF) duhet tё lejohet tё pёrgjojë edhe telefonat mobilë. Po ashtu, duhet tё zgjatet koha e qëndrimit tё refugjatёve nё pikat e pranimit fillestar.

De Maiziere theksoi se zbatimi i rregullores pёr kthimin e azilkёrkesve tё refuzuar ёshtё njё parakusht i rёndёsishёm pёr pranimin e kёtij ligji.

Opozita i konsideron tё ekzagjeruara planet e qeverisё. “Njё dyshim kolektiv ndaj tё arratisurve”, nuk ёshtё konform shtetit tё sё drejtёs dhe ёshtё jodinjitoz”, tha Luise Amts nga Partia ekologjke.

Sipas tё dhёnave tё ministrit de Maizièr, vitin e kaluar janё kthyer rreth 25.000 azilkёrkues tё refuzuar nga Gjermania pёr nё atdheun e tyre. Kёtyre u shtohen edhe 55.000 tё kthyer vullnetarisht. Kjo shёnon njё rritje me 40% krahasuar me vitin 2015. Por, sipas ministrit tё Brendshёm, duhet tё kthehen edhe mё shumё. Deri nё fund tё janarit 2017 nё Gjermani jetonin rreth 213.000 azilkёrkues tё refuzuar, qё e kanё tё detyrueshёm largimin nga vendi.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Përkujdesja për të pastrehët, të uriturit dhe të varfrit ështe një nga misionet e Hoxhë Naser Baftiut njëkohesisht edhe Drejtor i Shoqatës Dora e Lirë

lipjanipress

Hasani: Demarkacioni nuk po ratifikohet për faj të deputetëve të pozitës

lipjanipress

Haradinaj: Ka deputetë brenda LDK’së që s’do ta lejojnë Demarkacionin

lipjanipress

Konfiskohen 600 kg mish me afat të skaduar në Viti

lipjanipress

Kocijancic tregon se për çfarë do të bisedohet në Bruksel

lipjanipress

Prej prillit Policia e Kosovës me uniformën e Kosovës, nis misionin në vendet e BE-së

lipjanipress

O’Connell i bindur që Franca do ta trajtojë fer Haradinajn

lipjanipress

Këto vende do të kenë ndërprerje të rrymës ditëve në vijim

lipjanipress

Njoftohen të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Në Lipjan nuk është mbajtur mbledhja e KK-së, Opozita qendron në kërkesën për mbajtje të mbledhjës të jashtzakonshme

lipjanipress

E tmerrshme/ Adoleshenti vret veten live në Facebook me pushkën e babait (+16 Video)

lipjanipress

Fuqizimi i të rinjve nga komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian në avokim për të siguruar ofrim më të mirë të shërbimeve shëndetësore në Kosovë.

lipjanipress
Skip to toolbar