LipjaniPress

Problemet e dorëzimit në AstraZeneca: çfarë qëndron pas?

Bota Lajme Lipjani Nderkombëtare Shneta
Pse Astrazeneca Dërgon Vaksina Më Pak
 
Astrazeneca përsëri po shkurton angazhimin e saj të shpërndarjes së vaksinave në BE. Prodhuesit i mungojnë lëndët e para nga SHBA dhe impiantet që funksionojnë normalisht në BE.

Për shkak të problemeve drastike të fillimit me vaksinën e koronës nga Astrazeneca, Thuringen po ndërpret përkohësisht takimet për vaksinime dhe shtyn fillimin e vaksinimeve për mjekët e përgjithshëm.

Ministri i Shëndetësisë në Thuringen Heike Werner e përshkroi shkurtimin e filimit të njoftuar si “absolutisht të papranueshme”.

Astrazeneca jep më pak se gjysmën e dozave të premtuara

Prodhuesi Astrazeneca njoftoi të Premten se në vend të 220 milion dozave të fundit të synuara, ai do të dorëzonte vetëm 100 milion në vendet e BE deri në mes të vitit. Grupi e justifikoi këtë me kufizime të eksportit, ndër të tjera.transmeton /LipjaniPress//

Kryetari i Këshillit të BE-s  Charles Michel kritikoi të Martën se SHBA dhe Britania e Madhe kishin “vendosur një ndalim të vërtetë për eksportin e vaksinave ose përbërësve të vaksinave”. Ministri Federal i Shëndetësisë Jens Spahn (CDU) gjithashtu u ankua se “disa produkte nuk kanë lënë SHBA” në muajt e fundit.

Dhjetëra miliona doza vaksinash po presin në Shtetet e Bashkuara

New York Times raportoi se miliona doza të papërdorura të vaksinës Corona të Astrazeneca ishin grumbulluar në Shtetet e Bashkuara, ku ilaçi nuk është aprovuar. 30 milion doza vaksinash vetëm janë mbushur tashmë në një strukturë në shtetin e Ohajos dhe dhjetëra miliona doza të tjera janë prodhuar në një laborator në Maryland. transmeton /LipjaniPress//

Nën Presidentin e SHBA Donald Trump, SH.B.A. aktivizuan të ashtuquajturin Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes në mënyrë që të ishin në gjendje të prodhonin mallrat e nevojshëm më shpejt në pandemi. Kjo e bën eksportin e lëndëve të para shumë më të vështirë. Administrata aktuale e SHBA vazhdon këtë politikë.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kryetari Ahmeti Njofton të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Nderohen martirët e fshatrave Ribar i Vogël dhe Vërshevc

lipjanipress

Edhe një tjetër “shqiponjë” shfaqet në ushtrinë greke (foto)

lipjanipress

Vuçiq një ditë para takimit në Bruksel thotë se nuk iu beson shqiptarëve

lipjanipress

Për çfarë po gëzohet këshilltari i Mustafës? (Foto)

lipjanipress

Farat e kungullit luftojnë qelizat kancerogjene

lipjanipress

Ruan kockat, mbron sytë, forcon zemrën

lipjanipress

Linda Shahini rizgjedhet kryesuese e Grupit të Grave të Komunës së Lipjanit (FOTO)

lipjanipress

Kryetari Ahmeti në mbështetje të sektorit privat

lipjanipress

Çantë e dyshimtë afër shkollës fillore “Elena Gjika”

lipjanipress

Publikohen fotografitë e të arrestuarve për sulmin kundër drejtorit të burgjeve (Foto)

lipjanipress

Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi për realizimin e projektit “Lipjani për Fëmijët”

lipjanipress
Skip to toolbar