LipjaniPress

Problemet e mërgimtarëve gjatë aplikimit për të votuar në Kosovë

Lajme

Mentor Loshi e Jeta Rudi janë vetëm dy nga shumë mërgimtarët që kanë pasur problem të aplikojnë për votim jashtë Kosovës në KQZ.
Një problem të ngjashëm e ka pasur edhe Fortesa Bytyqi, raporton KTV.

Ajo në rrjetin social Facbook ka kërkuar nga zyrtarët e KQZ’së që t’i mundësohet aplikimi.

Gjatë këtyre ditëve të fundit shumë votuesve nga mërgata u është pamundësuar dërgimi i aplikacioneve për t’u regjistruar, duke iu kthyer mbrapshtë e-mailat.

Megjithatë, në njoftimin e fundit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve thuhet se tani emailat janë funksionalë, derisa kanë ftuar mërgatën që deri në mesnatën e 22 majit, të mobilizohen dhe të dërgojnë aplikacionet, përkundër dekurajimit që po u bëhet me pengesa të tilla.

E, pikërisht interesimi i madh i tyre për të votuar përmes postës në zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit ka shtyrë Lëvizjen Vetëvendosje të kërkojë vazhdimin e afatit deri më 25 maj.

Në kërkesën e kësaj partie drejtuar KQZ’së thuhet se periudha e regjistrimit prej 15 deri 22 maj është tejet e shkurtër për t’u njoftuar, përgatitur dhe dërguar dokumentacionin e nevojshëm.

Kohavisioni nuk ka arritur të marrë një përgjigje nga kryetarja e KQZ’së, Valdete Daka dhe as nga zyrtari për media nëse afati për regjistrim do të shtyhet, pas problemeve të paraqitura së fundi.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ramiz Kelmendi ‘godet’ Shpend Ahmetin: Duaje tënden me jahte, vodka ruse e përcjellëset e Serbisë

lipjanipress

Fillon izolimi dhe riparimi i pjesës së jashtme të objektit të Komunës (Foto)

lipjanipress

SBAShK-u apel nxënësve e arsimtarëve: Nesër në orën e parë mos shkoni në shkollë

lipjanipress

Hapja Zyrtare e Fushatës nga LDK-Lipjan bëhet në Gadime (te Shpella), nga ora 19:00.

lipjanipress

Ministri Selimi shuan Departamentin e hetimeve mjekoligjore të krimeve të luftës (Video)

lipjanipress

Lutfiu: Turqia do të vazhdojë t’i njohë diplomat e Maqedonisë (VIDEO)

lipjanipress

I shpëton rrëmbimit duke kërcyer nga bagazhi i makinës në lëvizje (Video)

lipjanipress

LËVIZJA VETËVENDOSJE! QENDRA NË LIPJAN PREZENTON PROGRAMIN ME TË CILIN DO TË UDHËHEQ KOMUNËN

lipjanipress

LDK-Lipjan prezanton Sllovin disa pamje më herët dhe tani.

lipjanipress

Gjilan: Policia arreston tre persona të dyshuar për fajde

lipjanipress

Lëvizja “Stop Operacionit Soros”: Uashingtoni ta revidojë punën e USAID-it në Maqedoni

lipjanipress

“Harvey” thyen rekordin amerikan me 1.250 milimetra shi për 58 orë

lipjanipress
Skip to toolbar