LipjaniPress

Psikologu, këto janë simptomat e të prekurve nga “Balena Blu”

Lajme

Cak kryesor i lojës agresive që çon edhe në vetëvrasje të të rinjve janë adoleshentët.

Kjo sipas psikologut, Fitim Uka që ka thënë se më të rrezikuar nga kjo lojë janë që janë më depresiv, njofton Klan Kosova.

Uka ka thënë se prindërit në Kosovë të jenë më të kujdesshëm në këtë fazë ku dhe ka thënë disa prej simptomave që mund të vërehen tek të rinjtë nëse preken nga “Balena Blu”.

“Simptomat janë: vetëlëndimi, komunikimi i zbehtë, mungesat e gjumit, qëndrimi pa ngrënë”.

“Këto sjellje janë të vërejtshme në kuadër të familjes dhe mund t’i vërej secili prind ose familjar”, ka thënë Uka në “Ora e Fundit”.

“ Ne po ballafaqohemi me një lojë që ka ndikim të madh në shoqëri. Psikologët kanë bërë thirrje për kohë të gjatë që fëmijët të shmangen nga lojërat e dhunshme”, ka shtuar ai.

Ai ka thënë se fëmijët dhe adoleshentet kanë një tendencë më të madhe që të luajnë këtë lojë.

“Kur ndryshon sjellja e fëmijëve prindërit duhet të intensifikojnë komunikimin me ta. Më pas duhet të konsultohet psikologu”, ka vazhduar ai.

“Shkëputja në raport me shoqërinë edhe çon te këto lojëra dhe mund të jenë vetëlëndues”.

Në fund Uka ka thënë se debati rreth kësaj loje në Kosovë mund të ketë efekt të dyanshëm.

“Debati ka sensibilizuar shoqërinë por edhe mund të nxisë të rinjtë për ta provuar këtë lojë”, ka përfunduar ai.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Zvicerani e plagos të riun kosovar

lipjanipress

Kush do ta zëvendësojë Isa Mustafën në krye të LDK’së? Tregon Dardan Gashi (Video)

lipjanipress

Erdogan nga Beogradi mesazh myslimanëve të Sanxhakut: Kurrë s’do të përkrah asnjë nacionalizëm

lipjanipress

Vuçiq: Thaçi duhet të harrojë egon e tij

lipjanipress

Haradinaj i kundërpërgjigjet LDK’së: Po duan ta frikësojnë administratën

lipjanipress

Kelmendi: Rinia ka shumë ide për hapjen e bizneseve të reja

Press Lipjani

Gecaj: Hipokrizia nuk ka kufi (Foto)

lipjanipress

HRW: Qeveria siriane kreu 8 sulme kimike në Aleppo (Video)

lipjanipress

Përplasen deputetët e koalicionit: “Ke interesa personale në shëndetësi”, “t’i s’merr vesh”

lipjanipress

Kandidati për president të Serbisë: Kosova është e pavarur, duhet ta njohim

lipjanipress

Përplasen dy trena mes vete, disa të lënduar (Foto)

lipjanipress

Video shokuese nga një shkollë e Kosovës: Nxënesit shajnë profesorin (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar