LipjaniPress

Punë në Gjermani? Vetëm hekurudha ka 8 mijë vende të lira pa kriter moshën

Lajme

Hekurudhat gjermane “Deutsche Bahn” kërkojnë 8 mijë punëtorë të rinj këtë vit. Tregu i punës, megjithatë, është i vështirë”, tha Ulrich Ëeber, nga agjencia hekurudhore për AFP.

“Kushdo që dëshiron të jetë përpara në garën për inxhinierë, shoferë lokomotivash apo inxhinierë elektronikë duhet të ofrojë argumente të mira”,- thotë Ëeber, të moshuarit gjithashtu kanë shanse për një punë në grup.

Ne jemi në kërkim të punëtorëve të rinj, të cilët duan të bëjnë rrugën më të mirë me ne. Dhe, më nuk është në pyetje mosha”, përcjell albinfo.ch.

E punonjësit e rekrutuar në vitin 2016, sipas kompanisë, rreth 13 për qind ishin mbi 50 vjeç.

Veçanërisht në këto grupmosha ishin shoferët e autobusëve, agjentët e shërbimit të klientëve në trafikun lokal dhe makinistët.

“Deutsche Bahn” ka filluar një fushatë të re për kërkimin e punonjësve të rinj në internet dhe me reklama. Në këtë mënyrë, kompania mbështetet në fytyrat e punonjësve dhe jo me aktorët apo modele.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ndërtohet qendra për përkujdesjen e fëmijëve bonjakë në Gjilan

lipjanipress

Buja tregon se kush e bindi të heq dorë nga kandidimi për deputet

lipjanipress

Lirak Çelaj përmendet si kandidat për Kryetar të Prishtinës në tubimin e PDK-së

lipjanipress

Ja ku e kishte kaluar natën 4 vjeçari i humbur në Mramor

lipjanipress

Vuçiq: Thaçi duhet të harrojë egon e tij

lipjanipress

DËBIMI I SHQIPTARËVE NGA SANXHAKU I NISHIT 1878/1789:NJËQIND E KATËRDHJETË VJETË MË PARË (FOTO)

lipjanipress

Gjatë fundjavës në Shkup 23 aksidente, një i lënduar rëndë disa veta më lehtë

lipjanipress

Rrëfimi që do t’ju prekë: Zvicerania që e kuptoi pas 18 vjetësh se është shqiptare

lipjanipress

Mblidhen 47 mijë euro për veteranin britanik të UÇK-së(FOTO)

lipjanipress

Organizata Gjermane ASB ,në bashkëpunim me Komunën e Lipjanit, ka shpërnda pajisje bujqësore për 15 familje

lipjanipress

Pas 42viteve punë, pensionohet mesuesi Naim Bahtiri!

Granit

Vuçiq: BE’ja tani nuk po e kërkon njohjen e Kosovës

lipjanipress
Skip to toolbar