LipjaniPress

Qeveria Mustafa pranë rrënimit, ja çfarë thotë partia e tij për koalicionin

Lajme

Partia Demokratike e Kosovës është deklaruar e gatshme për zgjedhjet e parakohshme. Deputetët e saj këtë gjë e kanë thënë shpeshherë, por PDK e ritheksoi edhe njëherë gjatë Konventës së VIII Zgjedhore të mbajtur dje dhe sot.

Por, për të ndodhur një gjë e tillë duhet të prishet koalicioni qeverisës PDK-LDK.

E LDK deklaratat e PDK-së për zgjedhje të parakohshme dhe prishje të koalicionit, më shumë i konsideron si tubim fushate.

Nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova, i pyetur nga Indeksonline nëse edhe LDK do e dëshironte prishjen e koalicionit, ai thotë se për këtë gjë ende nuk kanë biseduar me PDK-në dhe se këto janë çështje që duhet ulur dhe biseduar së bashku..

“Ne nuk kemi biseduar, ata kanë mbajtur konventën e vet dhe është çështje e PDK-së në këtë rast. Muhabetet tjera janë çështje që ulen pastaj e bisedohen se çfarë bëjmë më tutje”, ka thënë Rugova për Indeksonline.

Ai deklaroi se nëse të gjithë janë të pajtimit të shkohet në zgjedhje atëherë edhe LDK është e gatshme.

“Këto deklarata më përngjajnë më shumë në tubim fushate realisht. Nëse duhet të shkojnë në zgjedhje, atëherë shkojmë edhe ne jemi të gatshëm. Ne kemi një marrëveshje, tash duhet të shikojmë marrëveshjen. Në zgjedhje shkohet me një lloj konsensusi, me pajtimin e gjitha partive politike e nuk shkohet në zgjedhje veç kujt t’i teket”, ka shtuar ai.

Ndryshe, deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci duke folur për Indeksonline për prishjen e mundshme të koalicionit qeverisës ka thënë se “nëse koalicioni nuk është i gatshëm që të marrë vendime të rëndësishme për vendin, sigurisht që humb edhe kuptimi i tij”.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Call Center Agent bewerben Sie sich als Mitarbeiter im Kundenservice für Vodafone (Prishtina)

lipjanipress

Reagim ndaj shkrimit, shpifjes dhe genjeshtres ne portalin: lajm.co

lipjanipress

Këto vende do të kenë reduktime të energjisë elektrike nesër

lipjanipress

Fillon sot gjysmëvjetori i dytë në shkollat e Maqedonisë

lipjanipress

PDK dega në Lipjan sot me datë 03.10.2017, ka paraqitur Kallzim penal në Prokurorinë themelore në Prishtinë kundër Adem Duriqit, Drejtor i Drejtoratit për Prokurim, Komuna e Lipjanit.

lipjanipress

Zhduket një femër në Malishevë

lipjanipress

170 mijë euro për ndërtimin e shtratit të lumit Sitnica

lipjanipress

Shpërthim më bombë në një xhami gjatë namazit të xhumas 2 të vrarë 75 të lenduar rënd

lipjanipress

Njoftohen të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Këto janë arsyet që Prokuroria ngriti aktakuzë kundër Shukri Bujës dhe 8 bashkëpunëtorëve të tij

lipjanipress

KQZ përmbyll procesin e certifikimit të partive dhe kandidatëve – kjo është lista e plotë

lipjanipress

“Në Lipjan fitoi Imri Ahmeti , jo LDK-ja !”

lipjanipress
Skip to toolbar