LipjaniPress

Qytetarët e Luginës të zhvendosur në Kosovë s’po mund të pajisen me dokumente

Lajme

Disa qytetarë nga Bujanovci, Presheva e Medvegja u dëbuan me dhunë, pasi ngritën zërin kundër Serbisë e disa të tjerë për të kërkuar kushte më të mira jetese.

Konsiderohet se një numër prej 8 mijë vetash nga kjo pjesë u vendosën nëpër shumë vende të Kosovës, kryesisht në Gjilan, raporton KTV.

Shumë prej tyre nuk kanë asnjë dokument identifikimi gjë që po u shkakton telashe të mëdha si në shkollim ashtu edhe në punësim.

Për të marrë një dokument identifikimi ata duhet t’i plotësojnë dhjetë kritere, e njëri ndër ta është edhe dorëzimi i një dokumenti prej nga kanë ardhur.

Por, për shumë prej tyre një gjë e tillë është e pamundur. Ankohen se Qeveria nuk është munduar asnjëherë që t’ua bëjë atyre një zgjidhje.

Rreth 800 banorë janë lajmëruar në Zyrën për Medvegjë, Bujanovc dhe Preshevë, të cilët nuk kanë deklaruar dokumente identifikimi.

Kërkojnë që Ministria e Punëve të Brendshme të nxjerrë një udhëzim administrativ në përputhje me ligjin për azil.

Por, në Ministrinë përgjegjëse thonë se ky ligj është në procedurë të plotësim-ndryshimin.

Sipas Arifit, rreth 600 qytetarë nga kjo pjesë janë pajisur me dokumente identifikimi të Kosovës.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Rrugëtimi i sigurt drejt fitores së kryetarit Ahmeti pa balotazh në zgjedhjet e 22 tetorit, u dëshmua edhe në Akllap

lipjanipress

Vuçiq: Po të flisja si Thaçi do të më varnin në Terazi

lipjanipress

Merkel paralajmëron Trumpin për masat proteksioniste

lipjanipress

Kandidati për president të Serbisë: Kosova është e pavarur, duhet ta njohim

lipjanipress

Mesazhi i Papa Françesku për Kosovën: Mos bëni luftë

lipjanipress

Gjilan: Policia arreston tre persona të dyshuar për fajde

lipjanipress

Facebook me të ardhura prej 3.57 miliardë dollarë në tremujorin e fundit

lipjanipress

Eksperti nga Gjermania: Argumentet që zbulojnë manipulimet dhe mashtrimet e komisioneve për demarkacionin!

lipjanipress

Kryetari i AKR-së,Behxhet Pacolli ka qendruar në komunën e Lipjanit

lipjanipress

Deda: Partia jonë në maj del me kandidatin për Prishtinë

lipjanipress

Policia: Arma me të cilën u plagos Vllasi kishte silenciator

lipjanipress

El Chapo deklarohet i pafajshëm

lipjanipress
Skip to toolbar