LipjaniPress

Rashiq: Lista Srpska është dashur ta rrëzojë Qeverinë

Lajme

Deputeti i Listës Srpska në Kuvendin e Kosovës Nenad Rashiq thotë se pasi PDK e LDK nuk e respektuan marrëveshjen, zgjidhja më e mirë do të kishte qenë sikur kjo listë të niste rrëzimin e Qeverisë. Ai mendon se kjo do t’ua ruante fytyrën serbëve, transmeton Koha.net.

„Kjo ndoshta ka qenë disfata jonë më e madhe, për shkak se nuk patëm sukses që këtë politikë ta manifestojmë për implementim në terren. Ne tani po merremi me politikë utopike, sepse asgjë të mirë nuk po prodhojmë për qytetarët, dhe edhe nëse e bëjmë, ajo është pak dhe sjell jo vetëm shqetësim por edhe një pakënaqësi të madhe”, citon radiokim të ketë thënë Nenad Rashiq.

Më 7 prill skadojnë mandatet e një numri të deputetëve serbë. Nëse deri më atëherë nuk kthehen në Kuvend, do të mbeten pa mandat. Duke komentuar hapin e disa deputetëve serbë të cilët në Kuvend shkuan për t’u regjistruar, Rashiq ka thënë se ai veprim është akt shpëtimi dhe se këtë gjë është i detyruar ta bëjë edhe vetë.

Në pyetjen nëse ka mënyrë për kthim dinjitoz të serbëve në institucionet e Kosovës, Rashiq thotë se nuk ka:

„Nuk ka kthim dinjitoz. Minimumi që ne duhet të fitojmë është iniciativa për formimin e statutit ose të Ekipit drejtues të AKS-së. Ky është minimumi. Nëse edhe më tej heshtet për formimin e Asociacionit të Komunave serbe, nuk ka kurrfarë shansi që të kthehemi në institucione, sepse nuk kemi ç’të themi”.

Duke folur për vendimin e Qeverisë së Kosovës për të nacionalizuar pasuritë e Kosovës në ish – Jugosllavi, Rashiq është i bindur se kjo nuk mund të ndodhë pa pëlqimin e Beogradit.

„Suksesioni është dokument juridik që konfirmohet ndërmjet palëve e që duhet të jenë të përfshira në procesin e ndarjes së pasurisë. Që do të thotë se pa pajtim të Beogradit në këtë rast marrëveshje nuk mund të ketë. Dhe do të dëshiroja që kolegët nga Prishtina të kuptojnë se në këtë rast nuk kanë bazë juridike.”

Në fund Rashiq ka shfaqur pakënaqësinë e vet lidhur me mos informimin e serbëve për bisedat në Bruksel dhe njëkohësish ka kërkuar që në këtë dialog duhet të marrin pjesë edhe serbë profesionistë nga Kosova.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

NË POLICINË E KOSOVËS GRADOHEN 127 TOGERË

lipjanipress

Pushimet e Ivanka Trump me të dashurën e Vladimir Putinit në Dubrovnik (Foto)

lipjanipress

Vuçiqit i pengon Haradinaj si negociator në Bruksel

lipjanipress

Gjuric thotë se Lista Srpska e do pozitën e Kryeparlamentarit ose Kryeministrit (Video)

lipjanipress

Incidente gjatë takimit elektoral të Le Pen, sulmohet një deputet

lipjanipress

20 vjet nga rënia heroike e Jasharëve Fillojnë aktivitetet me rastin e vitit jubilar, 20 vjetorit të rënies heroike të Komandantit legjendarë Adem Jashari, Familjes Jasharaj, dëshmorëve të kombit si dhe të gjithë të rënëve për liri.

lipjanipress

Deklaratë për media e Partisë Liberale të Kosovës

Rexhep Isufi

Kosovari përdori rrejshëm masakrën e Reçakut, për ta fituar pensionin invalidor në Zvicër

lipjanipress

Në 36 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva

lipjanipress

Hoxhaj pret mbështetjen e SHBA-së në synimet për ndërkombëtarizim

lipjanipress

Edhe një ish-ushtar i UÇK-së ftohet nga dhomat Speciale

lipjanipress

Haradinaj: I kam hequr avokatët, tash do të mbrohem vetë

lipjanipress
Skip to toolbar