LipjaniPress

REAGIM: Partia e Ashkanlinjëve për Integrim dega-Lipjan

Lipjani

Partia e Ashkalinjëve për Integrim dega në Lipjan reagon ndaj lajmit se komuna e Lipjanit do të shpërndajë kifle për nxënësit e komuniteteve RAE.
Kjo deklaratë bie në kundërshtim në dy qështje.
1) Komunitetet sipas Kushtetutës së Republikës së Kosovës janë të ndara veçmas.
2) Kur bie fjala tek qështja e kifleve në ato paralele të mësimit shtesë,bëjnë pjesë edhe nxënësit Shqiptarë.
Kuvendi Komunali i Lipjanit duhet të postojë lajme ku komuniteti Ashkali është i përfishirë në punësin në Administratën Komunale.
Rasti i fundit i punësimit të një pjestare të komunitetit Serb në ZKK, për neve është shqetesues dhe indinjues ku anashkalohet komuniteti Ashkali si komuniteti më i madhë në komunen e Lipjanit.
Shpresojmë se ky reagim nga ana jonë do të jetë i shqyrtuar mirë që komuniteti Ashkali të mirret më seriozisht nga Kuvendi Komunal i Lipjanit.Partia Ashkalinjëve për Integrim per LipjaniPress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

FSHATI BABUSH MBËSHTETË SELATIN RETKOCERIN PËR KRYETAR TË KOMUNËS SË LIPJANIT

lipjanipress

Sadri Shala, një kryetar i ardhshëm i Lipjanit!…

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka pritur një grup studentesh të Kolegjit UBT

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti sot vizitoi për së afërmi punimet në hapjen dhe zgjerimin e shtratit të lumit në Blinajë.

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti agjendën elektorale të takimeve me qytetarët e vazhdoj sonte në Kraishtë

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërimin e voglushes Elsa Sopa

lipjanipress

Edhe një vlerësim i lartë i transparencës për Komunën e Lipjanit

lipjanipress

E JASHTMJA MANIFEST I SË BRENDSHMES

lipjanipress

20 vjet nga rënia heroike e Jasharëve Fillojnë aktivitetet me rastin e vitit jubilar, 20 vjetorit të rënies heroike të Komandantit legjendarë Adem Jashari, Familjes Jasharaj, dëshmorëve të kombit si dhe të gjithë të rënëve për liri.

lipjanipress

Komuna e Lipjanit kujdeset që zyrtarëve komunalë t’u vijë era e mirë

lipjanipress

Sondazhi i organizuar nga LipjaniPress, nxjer fitues kryetarin aktual Imri Ahmeti.

lipjanipress

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës Dega në Lipjan

lipjanipress
Skip to toolbar