LipjaniPress

Reagon Policia e Kosovës: Prania jonë në mjediset serbe rutinore

Lajme

Policia e Kosovës u është përgjigjur mediave shtetërore serbe, të cilat kanë njoftuar se njësitë speciale kanë shtuar praninë e tyre nëpër zonat e banuara me serbë në Kosovë. Sipas, PK’së këto janë dezinformata që nxiti rreth 200 serbë të grumbullohen në Mitrovicë.

Me anë të një reagimi, PK ka njoftuar se për mbajtjen e rendit dhe sigurisë publike, janë duke u realizuar aktivitete të vazhdueshme rutinore në funksion të zbatimit të ligjit dhe garantimit të një ambienti të sigurt për të gjithë.

Reagimi i plotë i PK-së

Policia e Kosvës duke u bazuar në detyrat dhe autorizimet e saj ligjore për mbajtjen e rendit, sigurisë publike, garantimin e të drejtave dhe lirive themelore të të gjithë qytetarëve të vendit është duke realizuar aktivitete të vazhdueshme rutinore në funksion të zbatimit të ligjit dhe garantimit të një ambienti të sigurt për të gjithë.

Të gjitha këto aktivitete janë duke u realizuar sipas orareve të rregullta të angazhimit policor.

Referuar shkrimeve apo publikimeve nga disa mediume të Serbisë, ku sipas informacioneve që posedojmë janë në qarkullim spekulime tendencioze gjoja se Policia e Kosovës ka shtuar prezencen dhe aktivitetet e veta nëpër lokacione të caktuara, ku si rrjedhojë në orët e pasditës erdhi deri te grumbullimi i rreth 200 personave në rrugën” Mbreti Petër” në Mitrovicë.

Me qëllim të informimit të drejtë të opinionit publik Policia e Kosovës sipas vlerësimeve dhe informacioneve aktuale konstaton se gjendja e sigurisë në përgjithësi është stabile dhe në suaza të parametrave të qëndrueshëm, përderisa nuk ka nevojë për shqetsime të qfardo natyre që mund të rrjedhin nga spekulime të ndryshme qoftë mediatike apo të tjera.

Policia e Kosovë inkurajon të gjithë qytetarët që të i’u referohen informacioneve zyrtare dhe të mos bien pre e qfardo dezinformate që mund të plasohet nga qarqe dhe për qellime tjera destruktive.Express

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Gadimja e Eperme dhe e Ulet , perkrahin fuqishem Dr. Fitim Selimin,

lipjanipress

Lipjani si gjithmon zemërgjerë për djaloshin 25 vjec Sejdi Smajli, mblidhen afro 40 mijë euro për pak orë

lipjanipress

Gjoba dhe padi për partitë politike që përdorin të dhënat personale të qytetarëve

lipjanipress

Anita me puthje i uron Ramushit postin e kryeministrit (Video)

lipjanipress

Berisha e quan Thaçin “kryerrenc të Kosovës

lipjanipress

Kryeministri i Kanadasë dëgjon Kuran (Video)

lipjanipress

Mërgimtari kosovar tregon tmerrin që i ndodhi në Serbi

lipjanipress

Reçica: Nëse nuk kalon demarkacioni, PDK e gatshme për zgjedhje

lipjanipress

Hajrullahu viziton zyrën komunale për punësim në Lipjan

lipjanipress

Kryetari Ahmeti realizon premtimin për ndërimin e shkollës në fshatin Mirenë

lipjanipress

KURTI: TASH ËSHTË KOHA QË PRISHTINA TA MBAJË SHPENDIN

lipjanipress

Ferati: Muri do të rrënohet, s’ka rëndësi afati

lipjanipress
Skip to toolbar