LipjaniPress

Reshitaj tregon planet për luftimin e ndotjes së ambientit

Lajme

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj, ka shpalosur planet e ministrisë që ajo udhëheq në luftën ndaj ndotjes së ambientit.

Në Interaktiv të KTV-së, Reshitaj ka bërë të ditur se kanë kërkuar nga shkollat në vend që të mos e përdorin thëngjillin për ngrohje.

“Kemi marrë vendim që të ndërpresim përdorimin e thëngjillit në një çerdhe në Prishtinë dhe u kemi dhënë dru të konfiskuar nga Ministria e Mjedisit”, ka thënë ajo duke shtuar se ministria që ajo udhëheq po bën gati disa plane afatgjate për luftimin e ndotjes së ajrit.

Reshitaj ka shtuar se ministria e saj ka filluar një kampanjë senzibilizuese që të mësojë qytetarët për ndikimin e thëngjillit dhe pasojat e përdorimit të tij te shëndeti i njeriut.

Për ndalimin e përdorimit të thëngjillit ajo ka thënë se si plan afatgjatë është zgjerimi i shtrirjes së ngrohjes qendrore nëpër qytete.

Sa i përket mbledhjes së përbashkët me qeverinë e Shqipërisë, Reshitaj ka treguar se janë marrë vesh për krijimin e një pike të re kufitare në Has “për të evituar dy Hase, një të Shqipërisë dhe një të Kosovës duke lënë vetëm një Has të shqiptarisë”. Ajo është zotuar se kjo do të ndodhë në gjashtë muajt e parë të vitit të ardhshëm.

Reshitaj është zotuar po ashtu edhe në mostolerimin e ndërtimit të hidrocentraleve.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Qytetarët e Luginës të zhvendosur në Kosovë s’po mund të pajisen me dokumente

lipjanipress

Lekaj: Shpresoj që Mustafa të mos ulet më kurrë në karrigen e kryeministrit

lipjanipress

Operacion i rrallë i kryer me sukses nga mjeku lipjanas Dr.Xheladin Rizani dhe ekipa ndihmëse

lipjanipress

Kush e kërcënoi me vrasje liderin e Dardanëve, Lulzim Berisha? (Video)

lipjanipress

Kjo është pasuria dhe kursimet e Avdullah Hotit, kandidat për kryeministër i LDK-së

lipjanipress

Në Kolegjin ABB i mbylli punimet Simpoziumi I “Qasja bio-psiko-sociale ndaj problemeve të shëndetit mendor”

Press Lipjani

Seanca për Haradinajn nesër në ora 09:00

lipjanipress

Vuçiq: Serbia ruan paqen në rajon, nuk pranojmë krijimin e ushtrisë së Kosovës

lipjanipress

Serbia ka bllokuar linjën energjetike Kosovë-Shqipëri

lipjanipress

FSK stërvitet me ushtrinë e Shqipërisë – Demolli nuk e përmend në Tiranë themelin e ushtrisë së Kosovës

lipjanipress

Dënimi i Dytë nga PZAP-i i Mimoza Kusari-Lilës

lipjanipress

Demolohet një pjesë e ulëseve të poligonit sportiv tek gjimnazi “Ulpiana” në Lipjan

Granit
Skip to toolbar