LipjaniPress

Rinia dhe Shteti në Kosovë

Lipjani

Në shtetin e Kosovës shihen shumë mangesi po ashtu dhe perparsi në rinin tonë, të cilët kanë aq shumë se qka me ofru për këtë vend mirpo rrethanat qeverisese të vendin e bejn ndoshta edhe të pa mundur avancimin e të rinjëve me aftesi të mira në të gjitha sferat, përfshirë edhe Politiken.

Ne të gjithë e dime se rinia jonë është e qmueshme ngase shquhen si ‘Ardhemria e Vendit’ mirpo pavarsisht pengesave të shumta në vendin tonë prap gjejn zgjidhje dhe ia dalin mbane.

Përparsit e rinis tonë në përgjithsi janë të shumta si në rastet e avancimit të shpejt nga niveli i lart i intelegjences, arsimimit dhe punsimit.

Ndërsa sa i perket mangesive dihet se janë të shumta duke pas parasysh faktin e qeverisjes, ku studenti pas përfundimit të Universitetit me sukses të duhur , nuk gjen vend të punës për ta vazhduar profesionin në lamin e zgjedhur të studimit, kështu që detyrohet të punoj tjetër profesion shkaku i mungeses së Zhvillimit Ekonomik në vend.

Shpresojm në të ardhmen për një Shtet të zhvilluar me Rini të pasur.

Shkurte Bahtiri./Lipjanipress.com/

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kryetari i AAK-se ne Lipjan Dr. Fitim Selimi se bashku me nje pjese te anetareve te kryesise se AAK-se kane bere homazhe te varrezat e Deshmoreve dhe Martireve te luftes ne Sllovi dhe Terbufc.

lipjanipress

Fillon turniri “Kupa e Pavarësisë 2017”

lipjanipress

Njoftim: Ta ndihmojm Leartin e vogel i cili ka nevoj për ndihmen tonë urgjente.

lipjanipress

Rrustemi: Janë mbi 118 mijë votues të rijnë në këto zgjedhje

lipjanipress

Rruga apo Laminati që u ndërtua nga Ministria e Pal Lekaj

lipjanipress

Koloneli Daniele Bajata me bashkëpunëtor nga KFORI, vizituan Xhaminë Mulla Sherif Ahmeti Lipjan.

lipjanipress

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje në Lipjan demanton rrenat e Kampionit Ahmeti kinse ka kaluar në strukturen e LDK-së

lipjanipress

Partia Demokratike e Kosovës-Dega në Lipjan Njofton

lipjanipress

Krojmiri ishte ndalesa e radhës ku kandidati për kryetar z. Heset Sahiti shpalosi programin për Krojmirin dhe Lipjanin.

lipjanipress

Edhe Lipjani pa balotazh: Kandidati i LDK’së merr 56 për qind

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan:PËRKRAHJA E MADHE PËR PROGRAMIN E LËVIZJES VETËVENDOSJE! DHE KANDIDATIN SELATIN RETKOCERI – GARANCË PËR FITORE

lipjanipress

Reflektime nga Pajtimet e Gjaqeve (Ismail Gashi)

lipjanipress
Skip to toolbar