LipjaniPress

Rrëzohet aeroplani luftarak amerikan që po shkonte drejt Koresë së Veriut (FOTO)

Lajme

Një avion luftarak i flotës detare amerikane që po shkon drej Korenë e Veriut është rrëzuar në det. Avioni “A-18E” është përplasur në Detin Celebes, në jug të Filipineve, ndërkohë që po tentonte të ulej në aeroplanmbajtesin “ Carl Vinson”.
Burimet ushtarake pohojnë se avioni, pjesë e “Carrier Air Wing 2”, kishte përfunduar “operacionet rutinë të fluturimit” por kishte pësuar një defekt gjatë përpjekjes për t’u ulur.

Piloti u hodh në mënyrë të sigurt përpara përplasjes dhe nuk raportohet se ka pësuar ndonjë lëndim serioz, shkruan “AFP”.

Donald Trump e përshkroi armadën e udhëhequr nga “ Carl Vinson “si një demonstrim i vendosmëriosë amerikane kërcënimeve bërthamore që vijnë nga Koreja e Veriut.

Trump u duk sikur u tërhoq nga komentet e mëparshme rreth fillimit të sulmeve ushtarake në vendin diktatorial, duke preferuar një qasje diplomatike, por pas testit të fundit të raketa, ka dërguar një armatë të tërë drejt Gadishullit Korean.

“Syri.net” thekson se Koreja ka kërcënuar vazhdimisht SHBA-në me sulme bërthamore, dhe vetëm para disa ditësh shfaqi një video propagandistike, ku gjoja rrafshonte një qytet amerikan.

Ajo ka thënë do të vazhdojë të testojë raketa, pavarësisht kundërshtimeve ndërkombëtare dhe rritjes së tensioneve ushtarake me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë një zyrtar i lartë i shtetit komunist për BBC.

“Ne do të testojmë raketa të tjera në baza javore, mujore dhe vjetore”, ka bërë të ditur zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Koresë së Veriut, Han Song-Ryol.

Ai ka thënë se një “luftë totale” do të shpërthente vetëm nëse SHBA’ja do të ndërmerrte ndonjë veprim ushtarak./syri.net/

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Mesazhi i Votuesit në Fletëvotimin e Ferizajt

lipjanipress

Gashi: Sulmi ndaj avokatit i ngjashëm me sulm ndaj një gjyqtari apo prokurori

lipjanipress

Nderohet Dëshmori Xhavit Kozhani, martirët e fshatit Ribar i Madh dhe Zllakuqan

lipjanipress

Për ministrin e Kosovës, FETO është organizatë terroriste dhe shkollat e Gylenit duhet të mbyllen

lipjanipress

Dhjetëra pasagjerë evakuohen pas “eksplodimit në metronë e Parisit”

lipjanipress

Lista Srpska: Prishtina të themelojë Asociacionin

lipjanipress

Engel: Serbia duhet t’i heqë pengesat që po ia bën Kosovës

lipjanipress

Haradinaj: Nëse Qeveria vonon projektligjin e Ushtrisë, e bëjmë deputetët

lipjanipress

Kulmet e banesave në Prishtinë të mbuluara me material kancerogjen – lesenit

lipjanipress

Tsipras në Beograd: Askush s’mund të na bëjë presion për njohjen e Kosovës

lipjanipress

Shteti po humbet mijëra euro nga mos shitja e pasurisë së sekuestruar (Video)

lipjanipress

Gecaj merr mbështetjen e Malit të Zi për integrime evropiane

lipjanipress
Skip to toolbar