LipjaniPress

Rritet niveli i ujit në lumenjtë e Maqedonisë

Lajme Maqedoni

Niveli i ujit në liqenet natyrore në Maqedoni është i ndryshuar, ndërsa tek lumenjtë vërehet rritje e tij, informoi Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike.

Rritje më të madhe të nivelit të ujit ka në ujëmbledhësit Radika, Treska, Sateska dhe Cërna Reka, ndërsa në ujëmbledhësit e tjerë vërejmë rritje të lehta deri mesatare. Si pasojë e shkrirjes së borës presim nivele të ujit të rritura në të gjitha rrjedhat ujore në vend. Për shkak të temperaturave pozitive të ajrit, të përcjella me reshje të shiut dhe shkrirje të borës paralajmërojmë në lëvizje të kujdesshme pranë rrjedhave ujore dhe në kanalet, sidomos në rrjedhat e lumenjve Radika dhe Treska, thonë nga DPHM.

Sipas tyre, rritje më të madhe të nivelit të ujit prej 56 centimetrave mëngjesin e sotëm në orën 8 ka lumi Vardar tek stacioni matës Jegunovc. Niveli i Vardarit është rritur për 39 centimetra në vendin matës afër Zajçev Rid në Shkup dhe për 5, gjegjësisht 4 centimetra afër Velesit dhe Demir Kapisë.

Rritje e nivelit prej 5 centimetrave prej dje deri më sot është vërejtur afër Radikës, ndërsa prej 2 centimetrave në Kriva Pallankë. Tek të gjithë lumenjtë e tjerë, tek të cilat kryhen matje niveli i ujit është rritur ose ka mbetur në nivelin e njëjtë si dje.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Këta janë kandidatët për Kryeministër nga katër partitë më të mëdha

lipjanipress

Milaim Zeka: Nëse ju vrau PDK-ja pse bëtë koalicon me ta?

lipjanipress

Mblidhen të gjithë senatorët në Shtëpinë e Bardhë, diskutojnë për Korenë e Veriut

lipjanipress

Njihuni me nofkat e komandantëve gjatë luftës kush ishin, Korbi, Gjermani, Gazetari…

lipjanipress

“The Times” publikon dokumentin sekret: Kush e organizoi grushtin e shtetit në Turqi

lipjanipress

Shtatzëna me COVID-19 në Kosovë është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe në kujdesin intenziv

lipjanipress

Deputetët presion Qeverisë për Sigurimet Shëndetësore: Ministri është lodhu

lipjanipress

Në Kolegjin ABB i mbylli punimet Simpoziumi I “Qasja bio-psiko-sociale ndaj problemeve të shëndetit mendor”

Press Lipjani

Palmat e “shtetit” në Strugë dhe Ohër po ngrijnë nga i ftohti (VIDEO)

lipjanipress

Shpërthen një bombë në qendër të Beogradit, dridhet i gjithë qyteti (Foto dhe Video)

lipjanipress

Merkel kundër Trumpit: Terrorizmi nuk është justifikim për ndalimin e hyrjes së njerëzve në Amerikë

lipjanipress

Deputeti i PDK’së i kërkon Mustafës ta ndërrojë Ministrinë e Shëndetësisë

lipjanipress
Skip to toolbar