LipjaniPress

Rumunët s’e ndalin protestën

Lajme

Rreth 500 000 vetë manifestojnë të dielën në mbrëmje, megjithëse qeveria u tërhoq nga zbutja e legjislacionit antikorrupsion, në ditën e gjashtë të një proteste të paprecedentë që prej përmbysjes së regjimit komunist, njoftojnë mediat e vendit.

Tërheqja nga një dekret që do tu kishte bërë të mundur politikanëve t’i shpëtonin ndjekjes penale nuk e qetësoi zemërimin e manifestuesve, të cilët ishin rreth 250 000 vetë në Bukaresht përpara godinës së kryeministrit socialdemokrate Sorin Grindeanu.

Manifestuesit në kryeqytetin rumun, me flamuj të Bashkimit evropian në duar, thërrisnin në kor « Largohuni » dhe «Hajdutë », përcjell Atsh.

Por, kryeministri Sorin Grindeanu nuk pranon të japë dorëheqjen, duke deklaruar në një intervistë televizive se « mban përgjegjësi ndaj të gjithë atyre që votuan për partinë e tij në zgjedhjet e 11 dhjetorit.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Zemaj ironizon me opozitën për Demarkacionin

lipjanipress

10 Inspektorët e qeverisjes Mustafa në Prishtinë dalin para Gjykatës, akuzohen për korrupsion

lipjanipress

Çfarë më mësoi Sllobodan Millosheviqi për Donald Trumpin

lipjanipress

Imami Musliu: Kur i pashë 56 kufomat, s’e besoja se ishte edhe Adem Jashari

lipjanipress

Familjarët e Grupit të Kumanovës një ditë para vizitës në Prishtinë ja çka i shkruajnë Zaevit!

lipjanipress

Bie numri i përdoruesve të heroinës, rritet ai i narkotikëve të tjerë

lipjanipress

Njihuni me nofkat e komandantëve gjatë luftës kush ishin, Korbi, Gjermani, Gazetari…

lipjanipress

Vendimi për Haradinajn më së largu deri më 14 shkurt – Serbia ende s’i ka dorëzuar letrat

lipjanipress

Kërcënimi Trump – Kina paralajmëron luftë me SHBA

lipjanipress

Policia thotë se ka konfiskuar qindra kilogramë drogë

lipjanipress

Sulmuesi i Vehbi Kajtazit Del Para Gjykatës

lipjanipress

Lipjani në hall me hajnat e kapakëve të pusetave

Granit
Skip to toolbar