LipjaniPress

Serbët ankohen: I kishim ndërtuar tri shtëpi me para të murit të rrënuar

Lajme

Serbët lokalë me buldozerë të dielën rrënuan një mur të cilin e ndërtuan në qytetin e ndarë etnikisht të Mitrovicës, pas disa javë tensionesh mes Kosovës dhe Serbisë në lidhje me këtë çështje.

Serbët, të cilët nuk e njohin Kosovën si shtet, nisën ndërtimin e murit në dhjetor, duke thënë se po bëhej për shkak të mbrojtjes nga rrëshqitja e dheut, por qeveria në Prishtinë tha se struktura ishte një përpjekje për të ndarë edhe më tutje qytetin në vija etnike dhe duhet rrënuar, raporton Reuters.

Presidenti serb, Tomisllav Nikoliq, ka akuzuar autoritetet në Prishtinë se po dëshirojnë të nisin një luftë, ndërsa homologu i tij kosovar, Hashim Thaçi, ka akuzuar Serbinë se po e shfrytëzon shembullin e Rusisë në Krime për të aneksuar pjesën veriore të Kosovës.

“Turp të kenë. Mund të kishin ndërtuar tri shtëpi me këto para”, ka thënë një qytetar serb, Jovo Iliq, i cili po shikonte buldozerët teksa po e shkatërronin murin, transmeton Koha.net.

Karabinierët italianë po e ruanin zonën si pjesë e misionit të NATO-s.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Sulmuesi në muzeun e Luvrit dëshironte të ‘hakmerrej për popullin sirian’

lipjanipress

Shefi i Aleancës Kosovare të Bizneseve dënohet me 18 muaj burgim

lipjanipress

Jetojnë në Kosovë – rom, ashkali dhe egjiptian – ëndërrojnë Europën (VIDEO)

lipjanipress

Tash për tash s’ka indikacion për zgjedhje të parakohshme, Më i zëshmi për të shkuar në zgjedhje është deputeti i PDK-së Shukri Buja

lipjanipress

Thaçi: Progresi nëntëvjeçar i Kosovës është vlerësuar nga Trump dhe liderët europianë (Video)

lipjanipress

Veseli tallet me Kurtin: Kthehu nga Norvegjia, nuk do të ketë luftë

lipjanipress

Tsipras në Beograd: Askush s’mund të na bëjë presion për njohjen e Kosovës

lipjanipress

Shënohet Dita e Çlirimit në Lipjan

lipjanipress

Fati i murit në Mitrovicë varet nga bisedimet në Bruksel

lipjanipress

Kulmet e banesave në Prishtinë të mbuluara me material kancerogjen – lesenit

lipjanipress

Kjo është agjenda e plotë e manifestimeve të Pavarësisë

lipjanipress

Fushata Zgjedhore për Zgjedhjet e 11 Qershorit 2017, po merr dimensione të reja zhvillimi nëpër komuna të Kosovës. Të enjëten koalicioni LDK-AKR-A, ka mbajtur konventën Zgjedhore me anëtarët dhe simpatizuesit e këtyre subjekteve politike.

lipjanipress
Skip to toolbar