LipjaniPress

Serbia pretendon se 58 për qind e territorit të Kosovës është pronë e saj

Lajme

Madje 58 për qind e territorit të Kosovës, bëhet fjalë pronë shtetërore, private, shoqërore dhe kishtare qenkan prona të Serbisë, qytetarëve dhe të institucioneve të saj. Për të gjitha këto shteti i Serbisë thotë se ka dokumentacion kadastral origjinal, i cili është marrë në Kosovë më 1999 dhe që ka një vlerë të paçmuar.

Kështu citohet të ketë deklaruar Sllavica Radomireviq, drejtoreshë e Katastrit të Kosovës e Metohisë, siç e cilëson atë “Blici” i Beogradit.

“Lënda që e posedojmë është e madhe dhe e mbrojtur në Entin e Gjeodezisë në Beograd. Shqiptarët vite me radhë kërkojnë prej nesh t’ua kthejmë dokumentacionin, meqë ka pasiguri juridike për të gjithë qytetarët në Kosovë, por ne nuk kemi asnjë arsye që t’ia kthejmë meqë duke kthyer kadastrin ne nuk do të përmirësojmë pozitën e serbëve”, i ka deklaruar Tanjugut Radomiroviq, e cila kishte organizuar evakuimin e dokumentacionit kadastral nga Kosova.

Ky dokumentacion nga autoritetet e Beogradit konsiderohet argumenti më i fuqishëm i Serbisë kundër, siç shprehen ata, vendimit antiligjor të Qeverisë së Serbisë që e gjithë pasuria e patundshme e Serbisë të regjistrohet si pasuri e Kosovës.

Ajo personalisht ka organizuar dhe ka marrë pjesë në bartjen e tonelata tonelatave të dokumenteve, të cilat me duar janë bartur nga arkivat e kadastrit në Kosovë, në qershor të vitit 1999, në momentet kur trupat e NATO-s po hynin në Kosovë.

Siç citohet ajo, në saje të ndihmës së kolegëve nga Vranja dhe Kurshumlija si dhe vullnetarëve të shumtë, tonelata letra kanë mbërri në Beograd, dhe vetëm nga shtatë komuna nuk është bartur i gjithë dokumentacioni, por ekzistojnë kopjet.

Vlera e pasurisë të cilën, siç shprehen në Beograd, autoritetet e Kosovës po përpiqen ta përvetësojnë, tokë, objekte, ndërtesa afariste, ndërmarrje shtetërore, objekte sportive, sipas disa vlerësimeve kap dhjetë miliardë euro.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Shënohet viktima e parë nga sulmi në Londër

lipjanipress

Vuçiq një ditë para takimit në Bruksel thotë se nuk iu beson shqiptarëve

lipjanipress

Dënohet me dy vjet burg ish-ministri i Brendshëm i Francës

lipjanipress

Uragani Harvey, vogëlushja e humbur shpëtohet nga kalimtari (Video)

lipjanipress

Zhurma misterioze zgjon banorët në orët e hershme të mëngjesit (Video)

lipjanipress

Trump këshillohet që të pranojë Malin e Zi në NATO

lipjanipress

M.Tahiri: Punësimi mbetet ende sfida më e madhe për të rinjët e Ashkalinjëve

lipjanipress

Kryetari Ahmeti realizon premtimin për ndërimin e shkollës në fshatin Mirenë

lipjanipress

Pse e armatosi Rusia Serbinë 1 muaj para tensioneve me Kosovën?

lipjanipress

Fushata Zgjedhore për Zgjedhjet e 11 Qershorit 2017, po merr dimensione të reja zhvillimi nëpër komuna të Kosovës. Të enjëten koalicioni LDK-AKR-A, ka mbajtur konventën Zgjedhore me anëtarët dhe simpatizuesit e këtyre subjekteve politike.

lipjanipress

Viktima e aksidentit në Arllat të Drenasit, ishte ushtar i UÇK’së (FOTO)

lipjanipress

Skandaloze: S’e mësuan vjershën, mësuesja në Prishtinë turpëron fëmijët në Facebook (Foto)

lipjanipress
Skip to toolbar