LipjaniPress

SHBA-ja përgatitet për një sulm bërthamor nga Kim Jong-un

Lajme

Testi i fundit i Koresë së Veriut gjatë fundjavës ka ngritur shqetësime mes zyrtarëve amerikanë. Pentagoni thotë se raketa balistike fluturoi 1.000 milje më lart se Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor i NASA-s dhe u rrëzua vetëm 60 milje larg Rusisë.

Planifikuesit e emergjencës në Havai, shteti më i afërt në Korenë e Veriut, kanë marrë udhezimet e Pentagonit dhe po vlerësojnë planet ekzistuese në përgjigje të ndonjë sulmi bërthamor.

Ndërkohë, shtetet e Bregut Perëndimor të Amerikës po ndërmarrin gjithashtu hapa për t’u mbrojtur nga një sulm i mundshëm.

Por “Fox News ngre alarmin se Uashingtoni ka plane evakuimi për çdo skenar fatkeqësie, përveç një bombe bërthamore.

Seattle mund të bëhet shkrumb e hi nëse lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un vendos të nisë një sulm bërtahmor, ngre alarmin televizioni amerikan.

Ai është gjithashtu qyteti më i afërt amerikan me Phenianin, kryeqytetin e Koresë së Veriut.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Rrëzohet shtylla elektrike në Lipjan Femijet luajn me rrymen (FOTO)

lipjanipress

Zëvendës-presidenti amerikan – Iranit: Mos e testoni Trump-in

lipjanipress

Apeli kthen në rigjykim rastin ‘Tolaj’

lipjanipress

Kush po kërkon të ndërtojë 5 spitale në qendrat më të mëdha rajonale? Tregon ministrja Bajrami (Video)

lipjanipress

Jakup Krasniqi:NË NËNTËMBËDHJETË VJETORIN E FLIJIMIT BIBLIK PËR LIRI (Foto)

lipjanipress

Thaçi: Progresi nëntëvjeçar i Kosovës është vlerësuar nga Trump dhe liderët europianë (Video)

lipjanipress

Shënohet Dita e Çlirimit në Lipjan

lipjanipress

Veseli bashkëbisedon me rininë në Prizren (Foto)

lipjanipress

Qeveria: S’kemi humbur territor, tani ta përmbyllim demarkacionin

lipjanipress

Opozita pyet nëse Presidenti ka bërë puç duke marrë edhe pozitën e Kryeministrit

lipjanipress

Kur Slobodan Milosheviq i premtonte turmës në Beograd arrestimin e Azem Vllasit (VIDEO)

lipjanipress

Norvegjia premton vazhdimin e mbështetjes për Kosovën

lipjanipress
Skip to toolbar